SANOK. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sanoku, organizowane w tym roku przez Urząd Miasta, stały się okazją do zapoczątkowania, czegoś nowego, co miejmy nadzieję stanie się tradycją. Po raz pierwszy miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które odbyło się 9 listopada na sanockim zamku, pod patronatem Burmistrza Miasta Sanoka.
Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była Irena Gil – Staroszczuk z sanockiego Klubu Młodzieżowego „Przystań”, która, wzorem tradycji, funkcjonującej w Krakowie, postanowiła zaszczepić wśród sanoczan ideę wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, przy okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W wydarzeniu tym wzięło udział około 200 osób, nie tylko młodych ludzi – uczniów sanockich szkół, ale i starszych, np. studentów Uniwersytetu III Wieku.
Wspólne śpiewanie, które ułatwił wydany specjalnie na tę okazję śpiewnik, okazało się strzałem w dziesiątkę. W następnym roku organizatorzy planują, aby impreza odbyła się na rynku sanockim i chcą zaprosić do wspólnego śpiewania wszystkim mieszkańców. Organizatorami imprezy byli: Klub Młodzieżowy „Przystań, Muzeum Historyczne w Sanoku, Urząd Miasta w Sanoku, Społeczna Szkoła Muzyczna II st. w Sanoku i Państwowa szkoła Muzyczna I i II st. w Sanoku.
Wydarzenie to stało się także dobrą okazją do wręczenia Złotych, Srebrnych i Brązowych Krzyży Zasługi. Sześć osób odebrało z rąk wicewojewody podkarpackiego – Andrzeja Reguły odznaczenia nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Za zasługi w działalności na rzecz środowisk kombatanckich, za popularyzowanie wiedzy historycznej oraz kształtowanie postaw patriotycznych Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono Lesława Wojtasa, Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczono Jerzego Wanielistę, zaś Brązowymi Krzyżami Zasługi – Marka Grabka, Andrzeja Kocaja, Bronisława Piotrowskiego, Zbigniewa Smyla.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz