REKLAMA
REKLAMA

PBS liderem innowacyjności! Bankomaty biometryczne w Sanoku

SANOK. We wtorek odbyła się konferencja prasowa, podczas której Podkarpacki Bank Spółdzielczy zaprezentował pierwszy bankomat biometryczny w Polsce.

Usługa biometrii to nowoczesna, innowacyjna, a przede wszystkim pierwsza na polskim rynku bankowym, usługa polegająca na wypłacie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu biometrycznego wyposażonego w czytnik przeznaczony do identyfikacji wypłacającego na podstawie obrazu układu naczyń krwionośnych z palca jego dłoni.

Udostępnienie usługi dla Klienta poprzedzone musi być jedynie pobraniem wzorca biometrycznego z jednego palca prawej oraz lewej dłoni przy użyciu urządzenia do skanowania układu naczyń krwionośnych oraz wprowadzeniem do systemu wraz z pozostałymi danymi osobowymi posiadacza rachunku.

Dane klientów (wraz ze skanowaniem wzorca biometrycznego) wprowadzane są jednorazowo do bazy danych, a następnie wykorzystywane do uwierzytelniania klienta w bankomacie. Skaner naczyń krwionośnych prześwietla palec niewidzialnym, nieszkodliwym dla człowieka światłem w podczerwieni w krótkim czasie wynoszącym ok. 1.5 sek., które jest absorbowane przez hemoglobinę znajdującą się w płynącej „żywej” krwi w żyłach palca powodując tworzenie cienia. Taki cień widziany w kamerze to sieć naczyń krwionośnych. Obraz jest następnie przetwarzany na krótki kod biometryczny, który staje się osobistym, niepowtarzalnym PIN -em Klienta.

Podczas wypłaty gotówki Klient proszony jest o wpisanie swojej daty urodzenia – wstępna weryfikacja, a następnie o przyłożenie palca do czytnika znajdującego się na bankomacie.

Sam proces identyfikacji Klienta podczas przeprowadzania transakcji wypłaty gotówki odbywa się poprzez porównanie zgodności wzorców biometrycznych Klienta. Po pomyślnej identyfikacji i autoryzacji proces wygląda identycznie jak w przypadku wypłaty kartą, a operacja kończy się wydrukiem transakcji.

W celu optymalizacji dostępności usługi biometrii dla swoich Klientów Podkarpacki Bank Spółdzielczy zakupił 65 czytników biometrycznych do bankomatów oraz taką samą ilość urządzeń, które umożliwią pobieranie wzorców biometrycznych od Klientów.

Proces ostatecznej instalacji urządzeń w placówkach oraz w bankomatach PBS zakończy się do połowy kwietnia.

Ponadto podczas konferencji prasowej zostały zaprezentowane także skrzynki depozytowe, które stały się integralną częścią Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

Skrytki depozytowe to bardzo wygodna i coraz bardziej popularna usługa dająca klientom poczucie pewności i bezpieczeństwa. Podkarpacki Bank Spółdzielczy jest pierwszym Bankiem, który zakupił nowoczesny samoobsługowy system skrytek SafeStore Auto. Przez rozszerzenie oferty produktowej o skrytki, klient banku ma całodobowy dostęp do skrytki depozytowej z gwarancją dyskrecji, anonimowości i bezpieczeństwa. Ta łatwa, szyba i innowacyjna obsługa jest skierowana do obecnych i potencjalnych klientów w postaci osób fizycznych, podmiotów prowadzący działalność gospodarczą, lub innych jednostek organizacyjnych, nie prowadzących działalności gospodarczej.

17-03-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)