REKLAMA
REKLAMA

Ponadregionalny charakter Jarmarku Ikon w Sanoku! (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK. Około 100 wystawców z całej Polski wzięło udział w tegorocznym Jarmarku Ikon. Odbył się on 17 lipca, już po raz 8 na sanockim rynku.

Rękodzielnicy z całej Polski odwiedzili Sanok (ZDJĘCIA)

Jarmark Ikon to jedyna taka impreza w Polsce. Świetnie wpisuje się w koloryt regionu bieszczadzkiego, obfitującego w twórczość artystyczną, szczególnie inspirowaną sztuką sakralną kościoła wschodniego. Francuzi zaczęli nazywać dolinę Sanu w okolicach Sanoka „Doliną Ikon”. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że Urząd Miasta postanowił organizować w każdą trzecią niedzielę lipca „Jarmark Ikon”. Ma on stanowić dopełnienie istniejącego od dziesięciu już lat „Szlaku Ikon”.

Podczas tegorocznego jarmarku swoje wyroby prezentowali artyści z sanockich i bieszczadzkich pracowni ikon, a także artyści ludowi i rzemieślnicy nie tylko z regionu, ale niemal z całej Polski.
Jak co roku, można było obejrzeć i zakupić, oprócz malarstwa ikonowego, m.in. ceramikę, rzeźby, biżuterię, ozdoby, tkaniny, wyroby artystyczne z drewna, wikliny, lnu, miody pitne, nalewki, sery, regionalne wyroby wędliniarskie, a także jadło regionalne, w wykonaniu kół gospodyń wielskich z regionu.

Sporą atrakcją były warsztaty ceramiczne dla dzieci prowadzone przez pracownię „Angoba” z Czarnej. Dzieci malowały farbami wodnymi wstępnie wypalone figurki zwierzątek glinianych. Artyści z pracowni w Czarnej przeprowadzili także pokaz malowania ceramiki techniką majoliki. Chętnie odpowiadali również na pytania o tajniki warsztatu ceramika.

A wszystko odbywało się przy dźwiękach koncertów zespołów: „Kapela Staśka Derenia”, „Happy Quarter”, „Joke Ferajna”, „The Calog”, „Siwy Dym”.

Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta w Sanoku. Patronat honorowy nad nią objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Warto dodać, że Jarmarkowi Ikon towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy „Tworzyć z naturą” Bieszczady 2011 r., realizowanej przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury z Sanoka. Ukazuje ona m.in. sylwetki i dzieła 12 bieszczadzkich artystów. Ma na celu wypromowanie ich na arenie międzynarodowej, pokazując w ten sposób Bieszczady jako region z ogromnym potencjałem kulturotwórczym. Ekspozycja będzie prezentowana również w Brukseli na przełomie września i października.

Rękodzielnicy z całej Polski odwiedzili Sanok (ZDJĘCIA)

18-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)