REKLAMA
REKLAMA

Premier Donald Tusk gościł w Bieszczadach (ZDJĘCIA, VIDEO)

BIESZCZADY. Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym, spotkanie z leśnikami i udział w festiwalu promującym polską, dobrą żywność – to główne punkty wizyty szefa rządu na Podkarpaciu.


Premier przyjechał do gminy Cisna w sobotę wieczorem. Po zakwaterowaniu w gospodarstwie agroturystycznym „Kulbaka” w Strzebowiskach, szef rządu spotkał się na wspólnym posiłku z właścicielami i gośćmi pensjonatu. Gospodarstwo, które powstało w 2010 roku, położone jest w Bieszczadach Wysokich, w Ciśniańsko-Wetlińskim Parku Krajobrazowym przy Dużej Pętli Bieszczadzkiej w otulinie Parku Narodowego. Pensjonat ma sześć pokoi, domek gościnny oraz stajnię z ośmioma końmi.

W niedzielę premier spotkał się z kilkudziesięcioma leśnikami z Nadleśnictwa Cisna. Nadleśnictwo położone jest w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego, w gminach Cisna i Solina (powiat leski), oraz Czarna (powiat bieszczadzki). Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Cisnej.

Po spotkaniu z leśnikami, szef rządu wziął udział w Festiwalu Smaków Podkarpacia „Kremenaros”. W tym roku odbywa się jedenasta edycja festiwalu. Jego celem jest promocja dorobku artystycznego Podkarpacia. W programie części niedzielnej jest m.in. piknik z Radiem Rzeszów, konkurs zespołów ludowych, konkurs jadła dla Kół Gospodyń z gmin zrzeszonych w Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, jarmark rękodzieła artystycznego, prezentacja konkursowa gmin turystycznych oraz koncerty.

* * *
Cisna to miejscowość turystyczna licząca 1700 mieszkańców. Słynie z malowniczego położenia w górach wśród lasów. Część obszaru gminy wchodzi w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a część znajduje się w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Atrakcją okolicy jest Bieszczadzka Kolejka Leśna – kolejka wąskotorowa, której budowę zapoczątkowano w 1890 roku.

***
Na początku lat 90. w Polsce istniało około 590 obiektów agroturystycznych. W 1997 liczba ta wzrosła do prawie 5 tysięcy. Według danych GUS, w 2010 roku działalność agroturystyczną prowadziło 7 640 gospodarstw rolnych, zapewniając 82 tysiące miejsc noclegowych. Stanowi to ok. 1/4 miejsc noclegowych w obiektach indywidualnego zakwaterowania w całej Polsce.

Obecnie szacuje się, że usługi agroturystyczne świadczone są w ponad 10 tys. obiektach, dysponujących blisko 100 tys. miejscami noclegowymi. Najwięcej gospodarstw agroturystycznych zlokalizowanych jest na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego. W 2010 roku w województwie małopolskim było prawie 1,3 tysięce, a w województwie podkarpackim ponad tysiąc gospodarstw agroturystycznych. Liczba kwater agroturystycznych w tych województwach stanowi ok. 30% kwater tego rodzaju w całej Polsce.

Rozwój agroturystyki współfinansowany jest z funduszy unijnych. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 wydatkowano do tej pory ok. 20 mln zł na realizację blisko 300 projektów. W trakcie realizacji jest 4 200 projektów. Wsparcie unijne wynosi 600 mln zł.

Źródło: premier.gov.pl

18-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)