REKLAMA
REKLAMA

Premier Donald Tusk gościł w Bieszczadach (ZDJĘCIA, VIDEO)

BIESZCZADY. Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym, spotkanie z leśnikami i udział w festiwalu promującym polską, dobrą żywność – to główne punkty wizyty szefa rządu na Podkarpaciu.


Premier przyjechał do gminy Cisna w sobotę wieczorem. Po zakwaterowaniu w gospodarstwie agroturystycznym „Kulbaka” w Strzebowiskach, szef rządu spotkał się na wspólnym posiłku z właścicielami i gośćmi pensjonatu. Gospodarstwo, które powstało w 2010 roku, położone jest w Bieszczadach Wysokich, w Ciśniańsko-Wetlińskim Parku Krajobrazowym przy Dużej Pętli Bieszczadzkiej w otulinie Parku Narodowego. Pensjonat ma sześć pokoi, domek gościnny oraz stajnię z ośmioma końmi.

W niedzielę premier spotkał się z kilkudziesięcioma leśnikami z Nadleśnictwa Cisna. Nadleśnictwo położone jest w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego, w gminach Cisna i Solina (powiat leski), oraz Czarna (powiat bieszczadzki). Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Cisnej.

Po spotkaniu z leśnikami, szef rządu wziął udział w Festiwalu Smaków Podkarpacia „Kremenaros”. W tym roku odbywa się jedenasta edycja festiwalu. Jego celem jest promocja dorobku artystycznego Podkarpacia. W programie części niedzielnej jest m.in. piknik z Radiem Rzeszów, konkurs zespołów ludowych, konkurs jadła dla Kół Gospodyń z gmin zrzeszonych w Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, jarmark rękodzieła artystycznego, prezentacja konkursowa gmin turystycznych oraz koncerty.

* * *
Cisna to miejscowość turystyczna licząca 1700 mieszkańców. Słynie z malowniczego położenia w górach wśród lasów. Część obszaru gminy wchodzi w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a część znajduje się w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Atrakcją okolicy jest Bieszczadzka Kolejka Leśna – kolejka wąskotorowa, której budowę zapoczątkowano w 1890 roku.

***
Na początku lat 90. w Polsce istniało około 590 obiektów agroturystycznych. W 1997 liczba ta wzrosła do prawie 5 tysięcy. Według danych GUS, w 2010 roku działalność agroturystyczną prowadziło 7 640 gospodarstw rolnych, zapewniając 82 tysiące miejsc noclegowych. Stanowi to ok. 1/4 miejsc noclegowych w obiektach indywidualnego zakwaterowania w całej Polsce.

Obecnie szacuje się, że usługi agroturystyczne świadczone są w ponad 10 tys. obiektach, dysponujących blisko 100 tys. miejscami noclegowymi. Najwięcej gospodarstw agroturystycznych zlokalizowanych jest na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego. W 2010 roku w województwie małopolskim było prawie 1,3 tysięce, a w województwie podkarpackim ponad tysiąc gospodarstw agroturystycznych. Liczba kwater agroturystycznych w tych województwach stanowi ok. 30% kwater tego rodzaju w całej Polsce.

Rozwój agroturystyki współfinansowany jest z funduszy unijnych. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 wydatkowano do tej pory ok. 20 mln zł na realizację blisko 300 projektów. W trakcie realizacji jest 4 200 projektów. Wsparcie unijne wynosi 600 mln zł.

Źródło: premier.gov.pl

18-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)