REKLAMA
REKLAMA

Sanoczanie padają ofiarą oszustw podczas zakupów w Internecie! Policja apeluje o zdrowy rozsądek!

SANOK. Coraz więcej z nas kupuje różne produkty wykorzystując w tym celu Internet. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.

 

Do Komendy Powiatowej Policji w Sanoku zgłosiło się w ostatnim czasie kilka osób, które padły ofiarą oszustwa podczas zakupów w Internecie. Kupujący zachęceni okazyjną ceną wpłacają pieniądze na konto bankowe sprzedającego, a mimo to zamówionego towaru nie otrzymują.

Dzwonią do sprzedawcy, jednak jego telefon milczy, piszą e-maile na wskazane adresy skrzynek pocztowych – bez odpowiedzi. Straty niekiedy sięgają kilku tysięcy złotych. Jednak można temu zapobiec i nie wymaga to wielkiego wysiłku ze strony kupujących.

Policja apeluje, by przy zakupach przez Internet korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem na przykład Programu Ochrony Kupujących.

To ważne, gdyż w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych strat nawet do kwoty 10 tysięcy zł.

Wybierając danego sprzedawcę, warto zapoznać się z opiniami czy komentarzami, jakie wystawili mu inni kupujący. Sprawdźmy też, za co osoba ta otrzymała pozytywne komentarze, co było przedmiotem transakcji. Sprawdźmy, czy sprzedający oferuje do sprzedaży jeszcze inne towary oprócz tego, który nas interesuje, od kiedy jest użytkownikiem danego portalu aukcyjnego lub od kiedy prowadzi sklep internetowy.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjna niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów.

Apelujemy więc, by kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności.

W przypadku oszustwa, należy zgłosić ten fakt na Policji, a udając się tam zabrać ze sobą wydruki komputerowe dotyczące aukcji wraz z wydrukami korespondencji ze sprzedawcą (oczywiście jeżeli była prowadzona), dokumenty bankowe potwierdzające fakt przekazania pieniędzy na wskazane przez oszusta konto i numery telefonów, z których korzystał nieuczciwy sprzedawca. Należy też powiadomić o fakcie oszustwa portal aukcyjny.

KPP SANOK

25-11-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)