REKLAMA
REKLAMA

Sanoczanie podążali śladami św. Maksymiliana Kolbe (zdjęcia)

SANOK. Na początku czerwca 2011r. odbyła się pielgrzymka zorganizowana przez p. Henrykę Tymoczko, prezes Stowarzyszenia „Rycerstwa Niepokalanej” wspólnie z Młodzieżowym Stowarzyszeniem „Znak”, śladami św. o. Maksymiliana Kolbe.

 

Inspiracja do zreorganizowania tej pielgrzymki jest uchwała Senatu RP z dnia 21.10.2010r. o ogłoszeniu roku 2011 rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego w związku z tym od 14 sierpnia 2010r. do 15 sierpnia 2011r. został ustanowiony „Rok Kolbiański”, jest to 70. rocznica męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana.

Wyruszyliśmy o godzinie 4.00 rano z parkingu przy ul. Lipińskiego. P. Henia (zdrobniale określana przez młodzież) serdecznie wszystkich przywitała swoim szczerze – skromnym uśmiechem. Towarzyszył nam również ks. Andrzej Socha z parafii „Posada” w Sanoku, opiekun Rycerstwa Niepokalanej, który umacniał nas duchowym pokarmem. Natomiast p. Henia w trakcie postojów karmiła nas niczym „mama” świeżymi bułeczkami, żeby nikt nie był głodny podczas pielgrzymowania.

Po sześciu godzinach jazdy dotarliśmy do obozu Auschwitz w Oświęcimiu. Tam przewodniczka, p. Małgorzata Tracz przybliżyła nam historię owego miejsca. Wielu z nas było w obozie pierwszy raz. Dowiedzieliśmy się, że 28 maja 1941r. o. Maksymilian Kolbe został przywieziony do obozu KL Auschwitz otrzymując numer obozowy 16670.

Stamtąd udaliśmy się do Zduńskiej Woli. Po zakwaterowaniu w miejscowym kościele byliśmy na Eucharystii koncelebrowanej przez naszego ks. Andrzejka. Wieczorem dzięki uprzejmości p. Marty byliśmy w muzeum- domu urodzenia św. Maksymiliana Kolbe.

Nazajutrz o godzinie 5.00 rano była pobudka, śniadanko i wyjazd do Niepokalanowa. Jest to miejsce oddane Niepokalanej na jej wyłączną własność. W 1927r. Maksymilian Maria Kolbe przybył tu wraz z grupą 20 braci. W szczerym polu postawił figurkę Niepokalanej. Takie były skromne początki wielkiego dzieła, jakim jest obecnie klasztor Niepokalanów. Dzisiaj można tutaj zobaczyć miejsca i przedmioty związane z życiem i działalnością o. Kolbe. Można tu doświadczyć niezwykłej opieki Niepokalanej

O godzinie 10.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w tamtejszym sanktuarium NMP Wszechpośredniczki Łask. Świątynia została wyniesiona do godności bazyliki mniejszej. Wewnątrz wita nas Niepokalana, która wskazując na Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, zaprasza do modlitwy.

O godzinie 11.15 obejrzeliśmy misterium męki Pańskiej, czyli spektakl ruchomych obrazów i figur. Następnie odwiedziliśmy osobistą celę o. Maksymiliana Kolbe, gdzie został pojmany.

W Niepokalanowie działa jedyna w Polsce, Ochotnicza Straż Pożarna, która jest złożona z zakonników. Nawiedziliśmy starą, drewnianą kaplicę, gdzie wszystko sie zaczęło, bowiem w tej kaplicy modlił się święty, tu odprawiał Msze Św. i głosił konferencje. Przy zakrystii zobaczyliśmy pierwszą celę św. Maksymiliana Kolbe, w której mieszkał od założenia Niepokalanowa w 1927r. aż do 1930r.

Mieliśmy okazję obejrzeć w muzeum papieskim pojazdy z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
W podziemiach bazyliki obejrzeliśmy ruchomą szopkę, która powstała dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966r. Przedstawia historię Kościoła w Polsce.

W pobliskim Lasku – Niepokalanowie p. Henia zadbała o smaczny obiad, po którym udaliśmy się do Warszawy. W Warszawie, dzielnicy Żoliborz nawiedziliśmy grób Popiełuszki. W podziemiach kościoła jest muzeum, gdzie przewodniczka przybliżyła nam historię życia ks. Jerzego.

Ostatnim punktem naszej pielgrzymki było Sanktuarium Patrona Polski – św. Andrzeja Boboli w Warszawie, na Mokotowie. Modliliśmy się przy jego szczątkach wypraszając potrzebne łaski dla siebie i dla innych.

I tak ok. 2.00 godziny w nocy w poniedziałek wróciliśmy do Sanoka zmęczeni, ale bardzo zachwyceni wyjazdem. Należy wspomnieć, że młodzież uczestnicząca w pielgrzymce zrezygnowała z „Dni Sanoka”, które wówczas trwały w naszym mieście. Wybrali wyjazd na pielgrzymkę i powrócili zachwyceni. Wielu z nas w odwiedzanych miejscach było pierwszy raz.

Uczestnikami 50-cio osobowej pielgrzymki autokarowej byli szczególnie ludzie młodzi, młodzież szkół średnich, studenci, osoby poszukujące pracy, a przede wszystkim sensu życia, autorytetu, ideału, wzoru do naśladowania, sposobu na mądre, odpowiedzialne, proste, zwyczajne życie. Organizatorzy pielgrzymki zwracali się z prośbą o pokrycie kosztów dwudniowego wyjazdu. Wszyscy pomimo różnego wieku i dojrzałości chrześcijańskiej czuli się w tej grupie wspaniale, ubogacając się wzajemnie.

Serdecznie dziękujemy Ks. Andrzejowi Socha, p. Heni i sponsorom, bez których nie udało by się nam odwiedzić tak wspaniałych miejsc związanych ze św. Maksymilianem i bliżej poznać historię naszej Ojczyzny.

Dziękujemy sponsorom, a są to następujące firmy, instytucje: PASS – POL, sp. z o.o.- Sanok; Księgarnia „Niepokalana”; Stowarzyszenie Miłośników Sportu „Alpejczyk” – Kraków; sklep „Śnieżynka” w Sanoku – p. Czerwiński Jan i Elżbieta; PBS w Sanoku; PGNiG w Sanoku; firma „Centurion”; OSM w Sanoku; piekarnia „Jadczyszyn” w Sanoku; piekarnia „Szelców” w Lesku; piekarnia „Sanrej” w Sanoku; Skok Stefczyka w Sanoku; europoseł, parlamentarzyści. Bardzo dziękujemy też ofiarodawcom indywidualnym.

Msza Św. dziękczynna za szczęśliwą pielgrzymkę śladami św. o. Maksymiliana Kolbe za ofiarodawców, sponsorów, uczestników pielgrzymki będzie odprawiona w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku na Posadzie w dniu 13.08.2011r. o godz. 19.00. Po Mszy Św. będzie procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej ulicami parafii. Gorąco zapraszamy do udziału z nami we Mszy Św.

Uczestniczka Kasia


12-08-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)