REKLAMA
REKLAMA

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

SANOK. Od 12 do 21 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku oglądać można wystawę Rzeszowskiego Oddziału IPN „Sprawiedliwi wśród Narodów świata”, zorganizowaną przez MBP oraz Starostwo Powiatowe w Sanoku.

– Dzięki poszukiwaniom w archiwach, muzeach oraz w zbiorach prywatnych, na wystawie zgromadzone zostały zdjęcia, dokumenty i relacje dotyczące tamtych wydarzeń – powiedział podczas otwarcia wystawy Michał Kalisz z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, współorganizator przedsięwzięcia.

Na otwarciu wystawy obecni byli starosta sanocki Sebastian Niżnik oraz dr Piotr Uruski przewodniczący komisji oświaty, kultury i turystyki rady powiatu w Sanoku.

Wśród materiałów które można zobaczyć znajdują się między innymi odnalezione w archiwum rzeszowskiego oddziału IPN oryginalne wyroki śmierci wydane przez Specjalny Sąd Niemiecki na Polaków za ukrywanie Żydów, czy afisze informujące o wykonaniu kary śmierci na osobach udzielających im schronienia.

Na planszach znaleźć możemy zdjęcia obrazujące miejsca i warunki w jakich Polacy udzielali pomocy Żydom.

Na sanockiej wystawie zaprezentowane zostały formy pomocy. Można się dowiedzieć jak wyrabiano dla Żydów tzw. aryjskie dokumenty, wyszukiwano im miejsca schronienia, starano się o pracę, długotrwale ukrywano w kryjówkach zbudowanych w domach, zabudowaniach gospodarczych czy w lasach.

Zorganizowana przez Rzeszowski oddział IPN, Starostwo Powiatowe w Sanoku oraz Miejscową Bibliotekę Publiczną wystawa będzie czynna do 21 września.

14-09-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)