REKLAMA
REKLAMA

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

SANOK. Od 12 do 21 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku oglądać można wystawę Rzeszowskiego Oddziału IPN „Sprawiedliwi wśród Narodów świata”, zorganizowaną przez MBP oraz Starostwo Powiatowe w Sanoku.

– Dzięki poszukiwaniom w archiwach, muzeach oraz w zbiorach prywatnych, na wystawie zgromadzone zostały zdjęcia, dokumenty i relacje dotyczące tamtych wydarzeń – powiedział podczas otwarcia wystawy Michał Kalisz z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, współorganizator przedsięwzięcia.

Na otwarciu wystawy obecni byli starosta sanocki Sebastian Niżnik oraz dr Piotr Uruski przewodniczący komisji oświaty, kultury i turystyki rady powiatu w Sanoku.

Wśród materiałów które można zobaczyć znajdują się między innymi odnalezione w archiwum rzeszowskiego oddziału IPN oryginalne wyroki śmierci wydane przez Specjalny Sąd Niemiecki na Polaków za ukrywanie Żydów, czy afisze informujące o wykonaniu kary śmierci na osobach udzielających im schronienia.

Na planszach znaleźć możemy zdjęcia obrazujące miejsca i warunki w jakich Polacy udzielali pomocy Żydom.

Na sanockiej wystawie zaprezentowane zostały formy pomocy. Można się dowiedzieć jak wyrabiano dla Żydów tzw. aryjskie dokumenty, wyszukiwano im miejsca schronienia, starano się o pracę, długotrwale ukrywano w kryjówkach zbudowanych w domach, zabudowaniach gospodarczych czy w lasach.

Zorganizowana przez Rzeszowski oddział IPN, Starostwo Powiatowe w Sanoku oraz Miejscową Bibliotekę Publiczną wystawa będzie czynna do 21 września.

14-09-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)