REKLAMA
REKLAMA
Guardia

SYGNAŁ OD INTERNAUTY: „Wójcie nie zabieraj nam szkoły”!

GMINA KOMAŃCZA: „Wójcie nie zabieraj  nam szkoły” – między innymi takimi słowami młodzież oraz rodzice, próbowali 4 lipca bieżącego roku wpłynąć na zmianę decyzji Wójta Gminy Komańcza o przekształceniu szkoły w Nowym Łupkowie w placówkę filialną.
Do protestu doszło 4 lipca kiedy mieszkańcy Nowego Łupkowa i okolicznych miejscowości zatrzymali samochód Wójta Stanisława Bielawki , który zmierzał na zawody strzeleckie w Łupkowie.

Na oficjalnej witrynie internetowej protestujących odnaleźliśmy stanowisko rodziców oraz uczniów placówki:

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Łupkowie im. prof. Włodzimierza Kunza oraz mieszkańcy sześciu miejscowości z obwodu szkoły protestują przeciw stopniowemu likwidowaniu placówki poprzez przekształcenie jej w szkołę filialną. Decyzją Wójta i Uchwałą Rady Gminy droga dzieci do szkoły wydłuży się nawet do 25 km. Szkoła w Nowym Łupkowie skupia uczniów z prawie 1/3 powierzchni gminy Komańcza – trzeciej co do wielkości gminy w Polsce. Obecnie uczęszcza do niej 67 uczniów i 19 przedszkolaków.

W topograficznie i klimatycznie najtrudniejszym terenie w Bieszczadach zafundowano już 9cio letnim dzieciom chyba najdalsze dojazdy w skali ogólnopolskiej. Dzieci mają spędzać w autobusie do 2 godzin dziennie i przebywać do 10 godzin poza domem. Rodzice uważają, że będzie to miało negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne ich dzieci. Ponadto szkoła w Komańczy nie jest przygotowana na przyjęcie tak dużej ilości uczniów oraz nie poprawi im jakości ich nauczania. Podobną opinię wyrażą Kurator Oświaty, Rzecznik Praw Dziecka i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Społeczność naszych miejscowości jest oburzona trybem podejmowania uchwały przez Radę Gminy. Nie była ona poprzedzona żadnymi konsultacjami społecznymi. Plany były utajnione do ostatniej chwili. Wójt wielokrotnie oszukał mieszkańców. Nie ujawnił swoich zamiarów przed wyborami. Obiecywał spotkania i konsultacje przed ostateczną decyzją. Przedstawiał nieprawdziwe informacje o dowożeniu, warunkach nauczania. Zarzucamy Wójtowi i Radzie Gminy naruszenie praw dziecka i obywateli zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka, Konstytucji RP, Ustawie o Systemie Oświaty, Ustawie o Samorządzie Gminnym, Ustawie o Dostępie Do Informacji Publicznej, Kodeksie Postępowania Administracyjnego. Podjęta decyzja wpłynie negatywnie na rozwój tej części gminy, a jej skutki będziemy odczuwać przez wiele lat.

Oburzenie nasze budzi sposób wpływania na Radnych przez Wójta, aby zagłosowali przeciw szkole. Radni, którzy początkowo byli przeciwni uchwale i głosowali przeciwko jej projektowi ulegli naciskom i obietnicom.

Skoro „likwidację” szkoły tłumaczy się brakiem środków w budżecie nie godzimy się na to, że oszczędności z naszych uczniów będą wydane na parking i zatoczki autobusowe w Rzepedzi i Komańczy.

Czy to przypadek, że kilka dni po podjęciu uchwały przyjmuje się do pracy w Urzędzie Gminy konkubinę syna Radnej, która głosowała przeciw naszej szkole?

Dostrzegamy także inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu Gminy i sposobie wydatkowania środków. np. wydanie 50 tys zł. pod nieukończone boisko w Nowym Łupkowie. Kto Wójtowi na to pozwolił? Gdzie są dokumenty? Prosimy o wyjaśnienia.

W obecnej chwili nie pozostaje nam nic innego jak przejęcie szkoły przez Stowarzyszenie. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Łupkowa i Okolic jest jednak bojkotowane przez Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy. Nie odpowiadają oni na pisma i publicznie lekceważą jego członków. Nie godzimy się na takie traktowanie.

Szkoła jest wartością społeczną, a nie Wójta. Nie pozwolimy jej zniszczyć osobom, które nie przyczyniły się nigdy do jej rozwoju, choć było to ich obowiązkiem.

(oficjalna strona protestujących)

 

W Urzędzie Gminy Komańcza uzyskaliśmy informacje, że po przekształceniu placówki w szkołe filialną, będą w niej funkcjonować przedszkole, klasa „0”, oraz edukacja wczesnoszkolna (klasy 1-3).

Do sprawy wkrótce powrócimy! 

Więcej informacji na stronie protestujących: http://protestlupkowa.wordpress.com


08-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)