REKLAMA
REKLAMA

Uczcili pamięć majora Antoniego Żubryda

SANOK. 14 października 2011 r. na sanockim Rynku odbył się uroczysty Apel, poświęcony pamięci mjr Antoniego Żubryda, dowódcy Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Narodowych Sił Zbrojnych „Zuch” oraz jego żołnierzy (był to największy oddział antykomunistycznej partyzantki działający w czasie okupacji sowieckiej na terenie ówczesnego województwa rzeszowskiego).

Apel stanowił część II Rajdu Szlakiem Żołnierzy Wyklętych mjr Antoniego Żubryda „Zucha”, zorganizowanego wspólnie przez Związek Strzelecki „Strzelec” oraz gminę Korczyna. Cały rajd to trasa licząca 40 km: Zagórz-Sanok-Brzozów-Korczyna, którą w tym roku, od 14 do 16 października, pokonało ok. 60 osób, m.in. strzelcy i uczniowie z Łodzi, Krakowa, Radzymina, Warszawy, Szczecina. Trasę na odcinku Zagórz – Brzozów oraz zwiedzanie Sanoka przygotowali strzelcy z Sanockiej Jednostki Strzeleckiej nr 2210.

Podczas apelu Burmistrz Wojciech Blecharczyk wygłosił krótkie przemówienie, dziękując uczestnikom rajdu za obecność i wysiłki, czynione w celu przywrócenia do społecznej świadomości postaci tego żołnierza wyklętego.

Po przemówieniu Burmistrza głos zabrał specjalista w zakresie działań „Żubrydowców” – historyk z Muzeum Historycznego w Sanoku – Andrzej Romianiak. Przedstawił uczestnikom Rajdu fakt z 24 maja 1946 roku, kiedy to na stadionie w Sanoku powieszono dwóch członków oddziału (Władysława Kudlika i Władysława Skwarca), a na egzekucję spędzono szkolną młodzież. Skazanymi byli młodzi chłopcy, którzy nawet nie brali udziału w poważnych akcjach oddziału.

Kilka dni później, 4 czerwca 1946 roku, tym razem na sanockim Rynku, komuniści publicznie powiesili kolejnego „Żubrydowca” – Henryka Książka.

Po apelu uczestnicy rajdu zapalili znicze na mogiłach ofiar i udali się w dalszą trasę, by zakończyć marsz mszą świętą w intencji poległych i pomordowanych  dowódców i żołnierzy SBO NSZ „Zuch” oraz widowiskiem plenerowym „Żubryd schodzi z gór” na korczyńskim rynku.

19-10-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)