REKLAMA
REKLAMA

Wielkie Wyprawy: Marek Tomalik w Jasiu Wędrowniczku

Hotel**Restauracja „Jaś Wędrowniczek” w Rymanowie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Wielkie Wyprawy, które odbędzie się  w dniu 7 grudnia – godz. 18.30 – naszym gościem będzie Marek Tomalik – temat spotkania „Australia – wyprawa drogą, której nie ma”.

Podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Współtwórca Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły”. Organizator imprez artystycznych w Schronisku na Głodówce (Tatry). Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Publikuje m.in. w National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach .Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju „Nastaw uszu”. Zasiada w jury Travelerów – prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic. Laureat Kolosów. Australia to jego „miejsce na ziemi”, zawsze jednak wraca w Karpaty. Przemierzył: Australię, Singapur, Malezję, Tajlandię, Birmę, Laos,Indonezję, Indie, Nepal, Sikkim, Syberię (J. Bajkał), Laponię, Egipt, Syrię, Liban, Algierię, Brazylię, Meksyk, Peru, Boliwię i kraje Europy

Wyprawa drogą której nie ma – nagrodzona Kolosem:
Canning Stock Route (CSR) był kiedyś najdłuższym na świecie szlakiem przepędu bydła. Tym szlakiem miały być zaopatrywane osady górników szukających złota na pustkowiach zachodniej Australii. Mimo zbudowania wzdłuż szlaku ponad 50 studni okazało się, że przepęd bydła trasą liczącą niemal 2 tys. km jest morderczy zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Na Szlaku Smierci, jak nazwano tę trasę, zginęło ponad 30 osób i niezliczone sztuki zwierząt. Obecnie, ze względu na długość, trudność i odległość od siedzib ludzkich, CSR stanowi największe wyzwanie spośród wszystkich szlaków dla samochodów terenowych na świecie. Wiedzie przez suche pustkowia Australii Zachodniej: Pustynę Gibsona i Wielką Pustynię Piaszczystą. Przez busz i stepy, przez wyschnięte słone jeziora. Wyczyn został uhonorowany prestiżową nagrodą Kolosy (największe wyróżnienie w środowisku podróżników) i publikacjami w National Geographic.

Kolejne spotkanie – 21 grudnia – Tomasz Oles i Piotr Kowalczyk „Afryka Zachodnia”

05-12-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)