REKLAMA
REKLAMA

Więźniowie pozostaną bez pracy?

Na terenie całego kraju zatrudnionych jest ok 17 tysięcy więźniów, którzy za sprawą Trybunału Konstytucyjnego najprawdopodobniej straci pracę. Obecnie zgodnie z art 123 §2 kodeksu karnego wykonawczego minimalne wynagrodzenia za pracę osadzonego wynosi 693 zł (50% płacy minimalnej w Polsce).Jednak od 10 marca niniejsza kwota ma wzrosnąć do 1386 zł. Co to oznacza? Według Oficera Prasowego Zakładu Karnego w Łupkowie Henryka Antoniewicza spowoduje to negatywne skutki ponieważ większa część kontrahentów zewnętrznych najprawdopodobniej zredukuje zatrudnienie osadzonych.

W roku 2010 spośród blisko 600 osadzonych w Zakładzie Karnym w Łupkowie stosunek pracy podjęło 160 skazanych. Z czego 60 w strukturach Zakładu a blisko 50 u kontrahentów zewnętrznych. Ponadto więźniowie w sposób nieodpłatny uczestniczyli w pracach społecznych głównie w Gminie Komańcza. Warto wspomnieć, że znaczna część osadzonych za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia.

Zakład Karny w Łupkowie prowadzi liczne szkolenia oraz działania zmierzające do aktywizacji zawodowej skazanych. – Mają one charakter przygotowawczy do funkcjonowania w społeczeństwie po zakończeniu wyroku – podkreśla Henryk Antoniewicz.

Reasumując, resocjalizacja przez pracę, jest jedną z najbardziej efektywnych metod wtórnej socjalizacji. Ograniczenie zatrudnienia doprowadzi do sytuacji z jaką mieliśmy do czynienia w Polsce przed rokiem 1997, kiedy zaledwie odsetek osadzonych podejmowało prace. Czyżby czekał nas krok w drugą stronę?

Michał Bąk

04-02-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)