REKLAMA
REKLAMA

Wizyta wiceministra gospodarki Mieczysława Kasprzaka w Sanoku

SANOK. Na zaproszenie sanockiego Zarządu Powiatowego PSL  gościł w Sanoku wiceminister gospodarki, poseł PSL Mieczysław Kasprzak. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz Sanoka i Zagórza oraz kilkudziesięciu przedsiębiorców.


Minister przedstawił m.in.  działanie uchwalonej niedawno tzw. ustawy deregulacyjnej. Ten obszerny akt prawny zmienia 90 innych ustaw, a wszystko to ma na celu usprawnienie przedsiębiorczości. Jednym z najbardziej odczuwalnych ułatwień jest zastąpienie niemal wszystkich zaświadczeń potrzebnych w działalności gospodarczej zwykłymi oświadczeniami. 

Nie będą też potrzebne wypisy z KRS, a sam numer KRS, a na zwrot VAT-u trzeba będzie czekać tylko 30 dni zamiast 60-ciu. – Tej ustawie nie towarzyszą fajerwerki, ale jest ona kluczowym i długo oczekiwanym rozwiązaniem problemów wielu przedsiębiorstw. Prace nad nią były żmudne, ponieważ wymagały wielu uzgodnień między resortami i zmiany wielu aktów prawnych – wyjaśniał minister Kasprzak.

Minister zachęcał też przedsiębiorców do bezpośredniego zgłaszania innych problemów, które mogłyby być rozwiązane przez Ministerstwo Gospodarki.  – Taki jest sens naszych spotkań, taki jest sens naszej pracy – podkreślała Grażyna Borek, szefowa sanockiego PSL.

Prezes zagórskiego Zakładu Usług Technicznych Marian Hniłka przedstawił problem małych spółek komunalnych, które w myśl obowiązujących przepisów muszą konkurować o pieniądze z takimi molochami jak np. spółka warszawska. Przedsiębiorcy zgłaszali także problem przewlekających się rozliczeń między firmami. Zdarza się, że zaległości sięgają pół roku i w ten sposób wierzyciele kredytują nierzetelnych dłużników.

Przedstawiciele władz Sanoka i Zagórza apelowali o interwencję w sprawie kluczowych traktów komunikacyjnych: sanockiej obwodnicy południowej oraz drogi wojewódzkiej Zagórz-Komańcza-Radoszyce, której remont został zablokowany na skutek protestu jednej z organizacji ekologicznych. 

Burmistrz Zagórza Ernest Nowak apelował, by kruszywo z Komańczy pozyskiwane na budowę autostrady było wywożone pociągami, by nie rujnować drogi będącej i tak w katastrofalnym stanie.

Mieczysław Kasprzak w latach 1998-2001 był starostą powiatu jarosławskiego; poseł na Sejm II, IV, V i VI kadencji, od 2003 r. wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL, od 10 stycznia 2011 wiceminister gospodarki w randze sekretarza stanu.

05-04-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)