REKLAMA
REKLAMA

Wystawa Andrzeja Kijowskiego w MBP

SANOK. Miejsca Biblioteka Publiczna w Sanoku zaprasza 4 maja br. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy „Pejzaż”, na której zaprezentowane zostaną obrazy Andrzeja Kijowskiego – wieloletniego wykładowcy i dyrektora Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie.

Andrzej Kijowski  ur. w 1962 r. w Sanoku. Absolwent Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Przez wiele lat wykładowca i dyrektor Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, sporadycznie fotografią i rzeźbą. Głównym tematem jego prac są pejzaże. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Andrzej Kijowski o sobie:
Przeważającym tematem w mojej twórczości jest pejzaż nieskażony śladami ludzkiej działalności. Maluję pejzaż niedostępny z utartych szlaków wędrówek człowieka. Są to zakątki na obrzeżach lasu, zakamarki lasów, brzegi strumieni, rzek, stawów czy wreszcie oczek wodnych, które czasami swe życie zawdzięczają chwilowej obfitości deszczu, wysychając w pro-mieniach słońca i rodząc się na nowo przy kolejnych opadach. Miejsca te znaczone są niekiedy tylko śladami racic saren przychodzących do wodopoju. W pejzażach tych pojawiają się chwile trwające czasami kilka sekund, znikające jak błysk słońca na wodzie, zmieniające się jak obłoki na niebie, ulotne jak mgła poranna czy wieczorna. Staram się uchwycić te zmieniające się stany przyrody i zapisać je w formie malarskiej. Posługuję się najczęściej barwą ciepłą w całym obrazie lub ciepłym światłem ślizgającym się po liściach, gałęziach czy kamieniach. Nie jest to jednak wcale regułą, czasami pejzaże są chłodne, przejmujące swoistym niepokojem o to, co zdarzy się za chwilę. Swoje obrazy maluję najczęściej na  podstawie tego, co zapamiętałem z wędrówek po lesie, strumieniach i bezdrożach. Notuję w swojej pamięci zaobserwowane zjawiska i odtwarzam je lub interpretuję w pracowni. Światło pojawiające się w moich pejzażach czasami nie ma określonego źródła, po prostu jest, istnieje w naturze i nie należy pytać o jego pochodzenie. W większości obrazów najważniejszym bohaterem jest nastrój budowany światłem, kolorem, rodzajem wybranych fragmentów natury.

Wystawa zorganizowana jest w ramach projektu  „Czytanie Europy” realizowanego przez MBP w Sanoku. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

20-04-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)