REKLAMA
REKLAMA

XIX Ogólnopolski Harcerski Konkurs Recytatorski „Strofy o Ojczyźnie”

SANOK. W sobotę, 12 marca, Dom Harcerza w Sanoku był pełen poezji, refleksji i zadumy, a także emocji towarzyszących każdemu konkursowi. A to za sprawą młodych recytatorów, którzy uczestniczyli w hufcowych eliminacjach XIX Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie”.

Ponieważ mottem tegorocznej edycji były słowa znanego poety Phila Bosmansa : „Kocham ludzi, którzy żyją wokół mnie, kocham radość i radość przychodzi do mnie, kocham przyjaźń i sięgam do gwiazd, a mój dzień jest pełen zadowolenia”, nastrój był pełen pogody i radości, a większość recytowanych tekstów opiewało piękno naszego kraju i szlachetność ludzkich postaw.

W 3 kategoriach wiekowych wystąpiło 21 recytatorów z 10 gromad zuchowych i drużyn harcerskich (gromady zuchowe: 42 GZ z Prusieka, 33 GZ z Beska, 3 GZ z Sanoka, drużyny harcerskie: 15 DH z Jaćmierza,  42DH z Prusieka, 12 WDH z Pisarowiec, 14 DH z Sieniawy, 11 DH z Bukowska,  9 DH z Sanoka i 45 DH z Mrzygłodu).

Jury (Agnieszka Gacek oraz Agnieszka Klepacz, polonistki) oceniło występy biorąc pod uwagę dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację oraz  ogólny wyraz artystyczny, przyznało dyplomy i nagrody (ufundowane przez Pana Wojciecha Blecharczyka, Burmistrza Sanoka) oraz wyłoniło reprezentantów sanockiego hufca na eliminacje wojewódzkie, które odbędą się 26 marca. A potem być może udział w finale ogólnopolskim, w Łodzi, w dniach 9-10 kwietnia.

Laureatami konkursu recytatorskiego zostali: zuch Łukasz Pilecki z 3GZ przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sanoku przygotowany przez drużynową Magdalenę Pacławską, druhna Emilia Barlewicz z 15 DH z Jaćmierza, przygotowana przez drużynową phm. Elżbietę Gałązka oraz druhna Joanna Wasylik z 14 DH z Sieniawy przygotowana przez Barbarę Przybylską-Krukar.

Konkurs recytatorski „Strofy o Ojczyźnie”, którego celem jest upowszechnianie słowa i sztuki recytacji oraz budowanie i podtrzymywanie tożsamości narodowej  zajmuje ważne miejsce w programie wychowawczym sanockiego hufca. A harcmistrzyni Magdalena Zgódko, która od lat jest odpowiedzialna za realizację tego zadania, dokłada wszelkich starań, aby konkurs przebiegał w miłej, przyjaznej atmosferze.

K. Chowaniec

16-03-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)