REKLAMA
REKLAMA

XIX Ogólnopolski Harcerski Konkurs Recytatorski „Strofy o Ojczyźnie”

SANOK. W sobotę, 12 marca, Dom Harcerza w Sanoku był pełen poezji, refleksji i zadumy, a także emocji towarzyszących każdemu konkursowi. A to za sprawą młodych recytatorów, którzy uczestniczyli w hufcowych eliminacjach XIX Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie”.

Ponieważ mottem tegorocznej edycji były słowa znanego poety Phila Bosmansa : „Kocham ludzi, którzy żyją wokół mnie, kocham radość i radość przychodzi do mnie, kocham przyjaźń i sięgam do gwiazd, a mój dzień jest pełen zadowolenia”, nastrój był pełen pogody i radości, a większość recytowanych tekstów opiewało piękno naszego kraju i szlachetność ludzkich postaw.

W 3 kategoriach wiekowych wystąpiło 21 recytatorów z 10 gromad zuchowych i drużyn harcerskich (gromady zuchowe: 42 GZ z Prusieka, 33 GZ z Beska, 3 GZ z Sanoka, drużyny harcerskie: 15 DH z Jaćmierza,  42DH z Prusieka, 12 WDH z Pisarowiec, 14 DH z Sieniawy, 11 DH z Bukowska,  9 DH z Sanoka i 45 DH z Mrzygłodu).

Jury (Agnieszka Gacek oraz Agnieszka Klepacz, polonistki) oceniło występy biorąc pod uwagę dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację oraz  ogólny wyraz artystyczny, przyznało dyplomy i nagrody (ufundowane przez Pana Wojciecha Blecharczyka, Burmistrza Sanoka) oraz wyłoniło reprezentantów sanockiego hufca na eliminacje wojewódzkie, które odbędą się 26 marca. A potem być może udział w finale ogólnopolskim, w Łodzi, w dniach 9-10 kwietnia.

Laureatami konkursu recytatorskiego zostali: zuch Łukasz Pilecki z 3GZ przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sanoku przygotowany przez drużynową Magdalenę Pacławską, druhna Emilia Barlewicz z 15 DH z Jaćmierza, przygotowana przez drużynową phm. Elżbietę Gałązka oraz druhna Joanna Wasylik z 14 DH z Sieniawy przygotowana przez Barbarę Przybylską-Krukar.

Konkurs recytatorski „Strofy o Ojczyźnie”, którego celem jest upowszechnianie słowa i sztuki recytacji oraz budowanie i podtrzymywanie tożsamości narodowej  zajmuje ważne miejsce w programie wychowawczym sanockiego hufca. A harcmistrzyni Magdalena Zgódko, która od lat jest odpowiedzialna za realizację tego zadania, dokłada wszelkich starań, aby konkurs przebiegał w miłej, przyjaznej atmosferze.

K. Chowaniec

16-03-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)