REKLAMA
REKLAMA

Za nami Młodzieżowy Rajd Po Ziemi Sanockiej

POWIAT SANOCKI. Dzięki PTTK Oddział „Ziemia Sanocka” oraz Starostwu Powiatowemu w Sanoku  10 listopada obył się już XLIX Młodzieżowy Rajd Po Ziemi Sanockiej. Obsługę przewodnicką zapewnili Koledzy: Janusz Kusiak i Mirosław Sworst z Koła Przewodników PTTK Sanok.

Pomimo mroźnego poranka na miejscu zbiórki stawiła się grupa 75 osób. Byli to uczniowie i opiekunowie z 4 szkół średnich powiatu sanockiego (II LO, ZS nr 1, ZS nr 4 i ZS nr 5). Trasa przejazdu rajdu prowadziła z Sanoka przez Zagórz – Tarnawę Dolną – Czaszyn – Szczawne do Jawornika. Po dotarciu na miejsce grupa wyruszyła pieszo doliną potoku Jawornik do nieistniejącej części miejscowości o tej samej nazwie.

Podczas wędrówki można było zaobserwować pamiątki po dawnej osadzie w postaci krzyży przydrożnych, zdziczałych drzew owocowych, fundamentów domostw, studni i zapadniętych piwnic. Odwiedziliśmy również miejsce po dawnej cerkwi, oraz cmentarz parafialny na którym według podań dokonywano pochówków wampirycznych. Był też czas na odpoczynek w dawnej bazie namiotowej zespołu folkowego Orkiestra św. Mikołaja, oraz studentów z  SKPB Lublin. Po nabraniu sił do dalszej wędrówki wspięliśmy się na Wahalowski Wierch z którego rozpościera się piękny widok na Pasmo Graniczne i Pasmo Bukowicy w Beskidzie Niskim, a także Pasmo Wysokiego Działu, oraz Durnej i Łopiennika w Bieszczadach.

Schodząc do Komańczy Letnisko odwiedziliśmy Klasztor Sióstr Nazaretanek w którym  w latach 1955 – 1956 internowany był kardynał Stefan Wyszyński. Dzięki uprzejmości jednej z sióstr poznaliśmy historią tego miejsca, oraz zwiedziliśmy kaplicę i pokój z pamiątkami po Prymasie. Na zakończenie udaliśmy się do schroniska PTTK im. Ignacego Zatwarnickiego w Komańczy, gdzie jak zwykle przyjęli nas ciepło gospodarze obiektu Państwo Trzeciakowie z Sanoka. Po posileniu się pysznym bigosem podsumowano rajd podczas którego wręczono szkołom prezenty a uczestnikom drobne upominki. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia udaliśmy się autokarami w drogę powrotną do Sanoka.

Janusz Kusiak

18-11-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)