REKLAMA

30 października: Zaduszki Trepczańskie. Wyprawa na Fajkę

TREPCZA k. Sanoka. W bliskości uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych w najbliższą niedzielę o godz. 14,00 zaplanowano wspólną wyprawę na górującą nad  tą miejscowością górą Horodyszcze zwaną popularnie Fajką.

Już od kilku lat  na przełomie października i listopada organizowane są Zaduszki Trepczańskie, których celem są odwiedziny i modlitwa na starych nekropoliach. Na terenie parafii trepczańskiej jest ich wyjątkowo dużo /np. stare nekropolie przy cerkiewce w Międzybrodziu od XV/XVI wieku i starym kościele w Trepczy od XVI/XVII, obecny park „Kwitnąca Akacja” XVII-XVIII wiek/.

Tym razem uczestnicy zaduszek skierują swoje kroki na szczyt góry, która kryje tajemnice średniowiecznego grodziska i odkrytego tam podczas badań archeologicznych w latach 90-tych ubiegłego wieku cmentarza w pobliżu świątyni, która była zlokalizowana na samym jej szczycie.  Obok walorów religijno-krajoznawczych wędrówka ta, zwłaszcza dla młodych, stanie się lekcją historii ich małej ojczyzny.

Wszystkich chętnych do udziału w niedzielnej wyprawie serdecznie zapraszamy. Zbiórka na szczycie ulicy Wesołej.

Uwaga! W razie niepogody /deszczu i zimna/ odbędzie się w innym terminie.

Górująca nad Trepczą, obecnie porośnięta lasem Fajka kryje w sobie tajemnice średniowiecznego grodziska i cmentarza sprzed blisko tysiąca lat.

Stary kościół w Trepczy – jego najstarsza część: prezbiterium i zakrystia sięga przełomu XVI /XVII wieku. W tamtym czasie cmentarze lokalizowano wokół świątyni.

Pierwsza cerkiew w Międzybrodziu swymi początkami sięga początku XVI wieku. Już w tym czasie w jej otoczeniu od strony zachodniej powstał cmentarz na skalnym brzegu Sanu. Na zdjęciu nowa część cmentarza, na której obecnie dokonuje się pochówków.

Brama wejściowa na teren starego cmentarza od strony ulicy Kwiatowej.    Zachowały się fragmenty kamiennych nagrobków,  wyeksponowane przy Ogrodzie Różańcowym. Po uporządkowaniu i ogrodzeniu całego terenu powstał park „Kwitnąca Akacja” W maju 2010 roku otwarto „Kwaterę Katyńską” z symbolicznym Krzyżem Katyńskim; zasadzeniem dębów upamiętniono 4 oficerów  skrytobójczo zabitych na Wschodzie.

Brama wejściowa z widokiem na cmentarz parafialny w Trepczy. Jego początki sięgają przełomu XIX i XX wieku. Najstarsze  zachowane kamienne nagrobki z inskrypcjami w języku ruskim pochodzą z tego okresu. W osi alei głównej drewniany krzyż z  granitową płytą ołtarza, przy którym kilka razy w roku odprawiane są Msze za zmarłych. Brama wzbogacona symboliką  chrystologiczną informuje wchodzących, że prowadzi do pełni życia.

„Ojczyzna to ziemia i groby” – TREPCZAŃSKIE ZADUSZKI
1. CMENTARZ ŚREDNIOWIECZNY NA „FAJCE” X-XII wiek
30 X 2011 godz. 14,00 Wspólna wyprawa połączona z modlitwą przy pamiątkowym krzyżu

2. CMENTARZ W MIĘDZYBRODZIU od XVI wieku
1 XI 2011 godz. 9,30 Msza św. w kościele filialnym Trójcy Świętej i procesja wśród grobów cmentarza

3. CMENTARZ PARAFIALNY W TREPCZY od przełomu XIX/XX wieku
1 XI 2011 godz. 13,30 Msza św. przy ołtarzu polowy i procesja wśród grobów cmentarza

4. CMENTARZ PRZY STARYM KOŚCIELE W TREPCZY XVI-XVII wiek
2 XI 2011 godz. 7,00 Msza w starym kościele i procesja po cmentarzu przykościelnym

5. CMENTARZ – PARK „KWITNĄCA AKACJA” XVIII-XIX wiek
5 XI 2011 godz. 15,00 Koronka do Bożego Miłosierdzia Msza przy ołtarzu polowym i procesja

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy  za Tych, którzy na przestrzeni wielu wieków historii na tej ziemi żyli, trudzili się, cierpieli i umierali z nadzieja spotkania ze Zmartwychwstałym Panem.

27-10-2011




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.