REKLAMA
REKLAMA

Zagórz nagrodzony promocją w stolicy. Urzędnicy z Zagórza wśród najlepszych w Polsce

WARSZAWA/GMINA ZAGÓRZ. W Pałacu Prymasowskim w Warszawie urzędnicy z Zagórza odebrali wyróżnienie za II miejsce w ogólnopolskim konkursie dotyczącym planowania przestrzennego.  Małgorzata Ząbkiewicz i Mariusz Zagórski

zostali nagrodzeni za prace nad lokalizacją biogazowni na terenie gminy Zagórz. Organizatorem konkursu była ONZ-owska agenda UNEP/GRID działająca we współpracy z norweskimi planistami.

Rywalizacja rozpoczęła się w grudniu 2009 r. Najpierw polegała na szkoleniu stacjonarnym zakończonym testem. Później urzędnicy doskonalili swoje umiejętności w zdalnym systemie e-learningu, a w czerwcu 2010 przeszli szkolenie specjalistyczne.  Musieli między innymi rozwiązać zadania dotyczące SWOT, czyli analizy mocnych i słabych stron, wykorzystania odbiorników GPS w inwentaryzacji pomników przyrody, korzystania z Bazy Danych Topograficznych, stosowania programu ochrony środowiska NATURA 2000.

Uroczystość wręczenia nagród w Pałacu Prymasowskim. Od prawej – wiceburmistrz Alicja Wosik, Małgorzata Ząbkiewicz, Mariusz Zagórski

Najważniejszą częścią konkursu było przygotowanie tzw. metryczki studium przypadku.
– Początki nie były łatwe. Bardzo przydała nam się umiejętność pracy z geoportalem – opowiada pani Małgorzata Ząbkiewicz – Zdecydowaliśmy się przystąpić do konkursu, ponieważ zaciekawiła nas jego tematyka. Informatyzacja w planowaniu przestrzennym to nowe możliwości, chcieliśmy je poznać – uzupełnia pan Mariusz Zagórski.

Do projektu zgłosiło się ponad 100 gmin z całej Polski, w tym z Podkarpacia m.in. Iwonicz, Lesko i Korczyna. Do finałowego konkursu dotrwały 23 zespoły. – Kiedy we wrześniu wyczytałam na stronie internetowej konkursu Akademii INSPIRE, że znaleźliśmy się na II miejscu tuż za śląską gminą Tworóg nie mogłam uwierzyć własnym oczom – wspomina pani Małgorzata.

Multimedialne stoisko gminy Zagórz było najbardziej oblegane

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, a urzędnikom gminy Zagórz gratulował m.in. wiceprezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii Jacek Jarząbek. Nagrodą jest m.in. specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania środowiskiem. Ponadto Zagórz znalazł się w ścisłym gronie 4 gmin, które zostały nagrodzone bezpłatną promocją w postaci multimedialnego stoiska promocyjnego.  Przez cały czas trwania konferencji odwiedzali je uczestnicy imprezy przybyli z całej Polski. – Nasze stoisko było najbardziej oblężone. Zagórz promuje się hasłem Brama Bieszczadów, a słowo Bieszczady zawsze przyciąga – komentuje Joanna Stach z UMiG Zagórz, która prowadziła stoisko.

– Bardzo się cieszę, że mieliśmy taką okazję do ogólnopolskiej promocji. Wierzę, że to zaowocuje na przyszłość. Cieszę się też, że w gronie pracowników urzędu mamy tak zdolne osoby jak pani Małgorzata Ząbkiewicz i pan Mariusz Zagórski. Dziś – mimo wysokiego bezrobocia – trudno jest o tak zaangażowanych i twórczych urzędników. Instytucje niemal „wyrywają” sobie takie osoby – dodaje Alicja Wosik, wiceburmistrz Zagórza, która odebrała nagrodę w imieniu władz gminy.

UMiG Zagórz

08-04-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)