REKLAMA
REKLAMA

Zakończenie projektu Eko Sanok (VIDEO 4)

SANOK. Miasto zakończyło realizację projektu pn. „Eko-Sanok zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców miasta”. Oficjalne podsumowanie odbyło się w minionym tygodniu w sali konferencyjnej Areny Sanok.


Celem projektu była edukacja społeczeństwa w zakresie gospodarki odpadami, kształtowanie postawy proekologicznej i wyrobienie właściwych zachowań dotyczących segregacji odpadów.
Pomysł na kompleksowe zajęcie się problemem segregacji odpadów w Sanoku zrodził się dzięki kontaktom, jakie Miasto Sanok nawiązało z norweską Gminą Inderøy. Relacje te zaowocowały uzyskaniem dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Gmina Inderøy, która stosuje u siebie wysoce efektywny system zagospodarowania odpadów, wspierała projekt wiedzą, doświadczeniem i praktycznymi rozwiązaniami. Krajowym partnerem projektu była Liga Ochrony Przyrody w Sanoku.

– Podjęte w ramach projektu działania miały uświadomić sanoczanom zagrożenia płynące ze zwiększającej się drastycznie ilości odpadów, ich negatywny wpływ na środowisko, a w konsekwencji na nasze zdrowie i jakość życia. Świadomość więzi z przyrodą oraz odpowiedzialności za swe działania miały być bodźcem i zachętą dla mieszkańców do aktywnego zaangażowania się i czynnego uczestnictwa w ochronie środowiska, zwłaszcza poprzez stosowanie segregacji śmieci, która nie tylko zmniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska, ale dodatkowo pozwala zaoszczędzić cenne surowce oraz energię potrzebną do ich wytworzenia – mówi Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Sanoka.

Realizację projektu rozpoczęto w kwietniu 2009 roku. Najważniejszym aspektem projektu była szeroko pojęta edukacja ekologiczna, skierowana głównie do dzieci i młodzieży, gdyż one łatwiej przyswajają nowe, postępowe wzorce zachowań. W projekt zaangażowane były prawie wszystkie sanockie szkoły podstawowe i gimnazjalne. Specjalnie przeszkoleni pedagodzy organizowali zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne poświęcone ekologii. Zajęcia te miały za zadanie nie tylko przekazanie informacji, ale także zaangażowanie uczniów poprzez zabawę, gry i prace twórcze do aktywności ekologicznej. W ramach projektu zorganizowane zostały konkursy (np. na plakat „Dbam o środowisko – segreguje odpady”, pisemny „Sanok – miasto przyjazne dla mieszkańców i turystów”, Sanocka Olimpiada Ekologiczna oraz „Segregujemy odpady”), zawody, akademie związane z wydarzeniami ekologicznymi, spektakle, inscenizacje, jak np. „Sąd człowieka, zorganizowany przez Gimnazjum nr 4, czy „Raport zaćmienia Sanoka” (Gimnazjum nr 1), konkursy-akcje zbierania surowców wtórnych. Zainicjowane zostały także działania edukacyjne o zasięgu międzyszkolnym, np.”Międzyszkolny Turniej Ekologiczny „Eko-Dzieciaki”, Bieszczadzki Regionalny Przegląd Piosenki Ekologicznej.

Niezwykle atrakcyjne były tzw. „Zielone Szkoły”, czyli wakacyjne wycieczki młodzieży z przewodnikami turystycznymi po Sanoku i okolicach. W czasie ostatnich wakacji w 15 wycieczkach wzięło udział 200 dzieci. Dużym przeżyciem dla uczniów była także wymiana młodzieży sanockiej z uczniami z Gminy Inderøy. Sanoczanie mieli okazję zapoznać się nie tylko z osiągnięciami Norwegów w zakresie ochrony przyrody, ale także poznać ich codzienne życie.

Eko – Sanok to także szereg imprez plenerowych, które przyciągały całe rodziny, by przy wspólnej zabawie i rozrywce (m.in. koncerty Majki Jeżowskiej, Alicji Majewskiej, BIG CYC, zespołu Chłopacy, Radiofonia), zaszczepiać i utrwalać zachowania proekologiczne. Bawiono się podczas Ekologicznych Pikników Rodzinnych, Eko-Plenerów, trzech Eko – Tour’ów, czy imprezy: „Drzewko za surowce wtórne”, podczas której za zebrane surowce wtórne można było otrzymać sadzonkę drzewa.

Eko Sanok to także szkolenia, np. „Gospodarka odpadami”, wydany „Podręcznik segregacji odpadów”, portal internetowy, który jest skarbnicą informacji ekologicznych, a przede wszystkim to wiele ciekawych inicjatyw, które wpisały się na stałe w proekologiczne działania szkół.
Wartość ogólna projektu to ponad 1,5 mln zł, z czego dofinansowanie stanowiło 85 % tej sumy.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

21-04-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)