REKLAMA

„Darz Bór” swemu Patronowi

MIĘDZYBRODZIE. Koło Łowieckie „Darz Bór” w Sanoku uprzedzając święto patronalne św. Huberta zorganizowało swoje doroczne spotkanie w Międzybrodziu w gościnnych progach „U kolegi Popiela” – jednego z członków tego koła.

Wczesnym rankiem, zanim wyruszono na tradycyjne polowanie członkowie koła z rodzinami, przyjaciółmi i zaproszonymi gośćmi – wśród których nie zabrakło członka Naczelnej Rady Łowieckiej Franciszka Maresza – uczestniczyli w mszy dziękczynnej, odprawionej w specjalnie przygotowanej na tę uroczystość myśliwskiej wiacie. Kaznodzieja  – miejscowy proboszcz – wzywał uczestników:
– Tak blisko obcując z przyrodą – zarówno fauną, jak i florą – dostrzegali, że jest ona darem Boga dla człowieka. Ten dar niesie z sobą przywileje, ale i obowiązki troski i pomocy zwierzynie leśnej w przetrwaniu choćby surowych warunków zimowych. Patron myśliwych św. Hubert uczy również adeptów łowiectwa trudnej sztuki  przezwyciężania pokusy panowania człowieka nad światem przyrody za wszelka cenę.

Na zakończenie modlitw poświęcono wykonaną w drewnie płaskorzeźbę św. Huberta umieszczoną w kamiennej kapliczce przy drodze do Mrzygłodu. Kryta gontem kapliczka użycza gościny od drogi św. Krzysztofowi, który czuwa nad kierowcami, zaś po drugiej stronie od posesji św. Hubert patrzy w stronę lasu, aby strzec od wszelkich niebezpieczeństw brać myśliwską.

Tadeusz Popiel – pomysłodawca i główny fundator  kapliczki św. Huberta w Międzybrodziu

W godzinach popołudniowych po powrocie z tradycyjnego polowania rozpoczęła się cześć artystyczna. Jej uczestnicy zasiedli do suto zastawionych stołów, rozkoszując się wspaniałymi smakami wcześniej przygotowanych myśliwskich wiktuałów. Nie zabrakło rozmaitych ciast upieczonych przez żony myśliwych. Dodatkowo wszystkim przygrywała kapela  Lisznianie. Dźwięki muzyki ludowej i wspólnych śpiewów podczas myśliwskiej biesiady przepływający w pobliżu San niósł gdzieś hen daleko, daleko…

Tekst i zdjęcia autoryzowane przez Zarząd Koła „Darz Bór” przygotował: PR

29-10-2012
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.