REKLAMA

„Pożegnanie wakacji” (ZDJĘCIA)

„Słoneczną Przygodę”, organizowaną dla dzieci przez Stowarzyszenie Przyjaciół Heleny Kosiny nieprzerwanie od 2003 roku, po lipcowych turnusach wypoczynkowych kończy corocznie dwudniowa, bezpłatna wycieczka dla dzieci szkół podstawowych. Dotychczas w 2-dniowych wycieczkach wzięło udział łącznie 310 dzieci.

Na przestrzeni minionych lat dzieci zwiedziły Kopalnie Soli w Wieliczce i w Bochni oraz zabytki Ojcowa i jego okolic. Miejscem docelowym był zawsze Kraków, jego zabytki a też atrakcje, jak wycieczka po Wiśle, Kino IMAX, Park Wodny, Ogród Zoologiczny. Nawiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach każdorazowo zamykało program wycieczki.

W bieżącym roku, w dniach 22-23 sierpnia, wyjechaliśmy  z grupą 30-ga dzieci, uczniów szkół podstawowych i wychowanków Domu Dziecka, trasą Sanok-Bochnia-Kraków. Dzieci miały zapewnione śniadania, obiady i kolacje, a także ciasta drożdżowe, słodycze i napoje, a na zakończenie wycieczki otrzymały upominki.

Nie zawiedli też opiekunowie-wolontariusze, którzy w lipcu poświęcili swój czas dzieciom podczas turnusów wypoczynkowych – również w pełnym składzie podjęli się opieki nad dziećmi podczas wycieczki.

Kopalnia Soli w Bochni stanowiła pierwszy etap wycieczki. Tu zwiedziliśmy Park Archeologiczny – Osadę VI Oraczy. Jak informuje umieszczona tam tablica, jest to „Miejsce, gdzie średniowiecze jeszcze trwa”.


W Kopalni Soli, Szybem Campi zjechaliśmy z przewodnikiem na poziom 343 m pod ziemię. Wędrując trasą turystyczną,  korytarzami bajkowo zdobionymi wykwitami solnymi uczestnicy wycieczki poznawali historię powstania i funkcjonowania najstarszej Kopalni Soli, przedstawianą przez przewodnika i uzupełnianą ciekawymi efektami multimedialnymi.


Ostatnim punktem programu w tym dniu był przyjazd do Krakowa i liczne atrakcje w krakowskim Parku Wodnym. Dzień zakończyła kolacja w restauracji Eden i nocleg w sąsiednim hotelu przy ulicy Bydgoskiej.

Następnego dnia, po śniadaniu, dzieci zwiedziły krakowski Ogród Zoologiczny. Największą popularnością wśród dzieci cieszy się zawsze Mini-ZOO, gdzie można nie tylko pogłaskać zwierzęta ale też nakarmić je marchewką.


Jak co roku naszą „Słoneczną Przygodę” zakończyliśmy nawiedzeniem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Nie można było oczywiście pominąć wieży z widokiem na piękną panoramę Krakowa i jego okolic.

Z Łagiewnik rozśpiewany autobus wyruszył w drogę powrotną do Sanoka.

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim Sponsorom, dzięki którym także w tym roku nie zawiedliśmy naszych podopiecznych. Tegoroczną wycieczkę wsparła również Fundacja PKO Banku Polskiego w Warszawie.

05-09-2012
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.