REKLAMA
REKLAMA

70-lat posługi kapłańskiej ojca Andrzeja Deptucha (VIDEO HD)

70-lat posługi kapłańskiej ojca Andrzeja Deptucha (VIDEO HD)

SANOK. W niedzielę (26 sierpnia) w sanockim klasztorze Ojców Franciszkanów odbyła się 70 rocznica świeceń kapłańskich Ojca Andrzeja Deptucha. Relacja z uroczystości w materiale wideo.

Ojciec Andrzej Deptuch urodził się w 1919 r. w Łazach koło Rymanowa. W sierpniu 1937 r. wstąpił do zakonu oo. Franciszkanów i przybrał imię zakonne Andrzej. Formację zakonną odbywał we Lwowie. Tam też zastał go wybuch drugiej wojny światowej. Po inwazji Armii Czerwonej wraz z kolegami (w Rohatynie) dostał się w ręce bolszewików. Z konwoju uciekli w okolicach Szuman, powrócił do Lwowa i w liceum Karola Szajnochy uzyskał świadectwo dojrzałości.Święcenia kapłańskie o. Andrzej przyjął 30 sierpnia 1942 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Już jako kapłan ukończył studia teologiczne. W 1943 r., w ramach tajnych fakultetów rozpoczął studia pedagogiczne organizowane przez Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie.

Swoje obowiązki zakonne i duszpasterskie o. Andrzej godził ze studiowaniem oraz z działalnością konspiracyjną. Klasztor lwowski był bowiem ośrodkiem działań niepodległościowych, punktem kontaktowym oraz miejscem przechowywania archiwum lwowskiej ZWZ-AK. W grudniu 1945 r., w wyniku przymusowej „repatriacji”, o. Andrzej wraz z innymi zakonnikami opuszcza Lwów i pociągiem ewakuuje się do Krakowa. W Krakowie zamieszkał w klasztorze franciszkańskim przy Placu Wszystkich Świętych, a od dnia 15 stycznia 1946 r. rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W czerwcu 1948 r. o. Andrzej został aresztowany za przechowywanie skrzynki kontaktowej tajnej organizacji wolnościowej WIN – Wolność i Niezawisłość i skazany na 6 lat więzienia. Studiów na UJ nie mógł już ukończyć.  Wiosną 1949 r. o. Andrzej został przetransportowany z Wrocławia do ciężkiego więzienia w Rawiczu, gdzie poddano go licznym upokorzeniom z tej racji, że był kapłanem. Doprowadzony do skrajnego wyczerpania został przewieziony ponownie do Wrocławia, a następnie do więzienia karno-śledczego w Kłodzku, skąd został zwolniony dnia 21 lipca 1953 r. Po wyjściu z więzienia pracował na dziewięciu placówkach w: Lubomierzu, Przemyślu, Jaśle, ponownie w Przemyślu, Radomsku, Krakowie, Rychwałdzie, Legnicy i wreszcie w Sanoku.

Obecnie o. Andrzej Deptuch mieszka i pracuje w Sanoku od ponad 30 lat. Podczas ponad 60-letniej posługi kapłańskiej, za swoje normalne duszpasterskie zajęcia uważa: kazania, spowiedź, głoszenie rekolekcji i misji parafialnych. Wygłosił ponad 200 serii rekolekcji i misji.W uznaniu za liczne kombatanckie zasługi i niezłomną, patriotyczną postawę – 11 stycznia 1995 r. prezydent Lech Wałęsa odznaczył o. Andrzeja Deptucha Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Natomiast 15 września 2002 r. otrzymał z rąk rektora prof. Franciszka Ziejki: Medal 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej oraz honorowy dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Ponadto O. Andrzej odznaczony został  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (nadanym 3 maja 2006 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za liczne kombatanckie zasługi i niezłomną, patriotyczną postawę).

Doceniając zasługi O. Andrzeja wybita została okolicznościowa Srebrna moneta kolekcjonerska (przyznana 17 listopada 2008 roku przez Instytut Pamięci Narodowej i Narodowy Bank Polski za zaangażowanie w upamiętnianie historii Polski i walkę o jej niepodległość osobom z listy „Kustoszy pamięci” zaangażowanym w działalność narodową i patriotyczną). 11 listopada 2008 za zasługi w walce o wolność z postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego został awansowany do stopnia oficerskiego podporucznika.

W duchu wdzięczności Matce Bożej za liczne łaski O. Andrzej o czym nie wszyscy wiedzą swoje odznaczenia postanowił umieścić jako wota przy obrazie Matki Bożej Pocieszenia Pani Ziemi Sanockiej. Dostojnemu jubilatowi w imieniu Wspólnoty Klasztornej i Parafialnej na dalsze lata życia życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa, zdrowia oraz wielu sił w niestrudzenie podejmowanej na co dzień służbie Bogu i ludziom.

źródło: Franciszkanie Sanok

28-08-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)