REKLAMA
REKLAMA

Beksiński popularny wśród turystów

POWIAT SANOCKI. Po dwóch miesiącach od otwarcia Galerii Beksińskiego zainteresowanie ekspozycją nie maleje. Do Sanoka oglądać prace artysty przyjeżdżają turyści nie tylko z Polski ale też z wielu krajów zachodniej Europy.

Od otwarcia galerii zainteresowanie nią wzrosło o około 40 – 50%. Najwięcej osób goszczono w maju, gdy galeria była świeżo otwarta, w pierwszy weekend odwiedziło ją 10 tys osób. Spore zainteresowanie było wśród klientów indywidualnych jak i grup zwiedzających.  W czerwcu statystyki trochę spadły, ale jest to uzależnione od wielu czynników.
– Przede wszystkim, to co odstrasza potencjalnych klientów to trwające prace budowlane przed budynkiem muzeum. My oczywiście tę sprawę nagłaśniamy aby zwiedzający trafili tam gdzie powinni. Drugim czynnikiem jest pogoda. Zauważamy większe zainteresowanie gdy za oknem pada deszcz – mówi Joanna Przybyła wicedyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Galerie odwiedzają głównie dorośli, młodzież, dużo turystów z zagranicy przede wszystkim Anglicy, Francuzi, Niemcy.Z
– Jeszcze nie zdarzyło się, żeby ktoś przeszedł obok jakiegoś obrazu czy fotografii obojętnie. Ludzie są zainteresowani tym co widza, zadają dużo pytań, snują pewne przemyślenia co do twórczości artysty – mówi Paweł Skowroński przewodnik muzealny.

– Co tu dużo mówić, Beksiński zachwyca – komentuje Dariusz Fiedorczuk, turysta z Białegostoku. –Zatrzymaliśmy się na chwilę w Sanoku. Postanowiliśmy odwiedzić Galerie Beksińskiego. Mąż widział już obrazy kilka razy, ja jestem po raz pierwszy. Musze przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem – dodaje Monika Fiedorczuk.

To prawda. Ogromne wrażenie robią charakterystyczne obrazy, z których jest najbardziej znany, fotografie oraz autentyczna pracownia, która została „przeniesiona” z warszawskiego mieszkania artysty do galerii.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również czasowe wystawy organizowane w większych miastach Polski. Początkiem lipca w salach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie obyło się otwarcie wystawy „Zdzisław Beksiński – Fotografie”. Wydarzenie to przyciągnęło rzesze fanów artystów. Podobnie wystawy organizowane we Wrocławiu, a w ubiegłym roku w Sosnowcu.

Zapraszamy wszystkich do nowej Galerii Beksińskiego. Warto zobaczyć eksponaty, wysłuchać przewodnika, przy którym nie można się nudzić, a dowiedzieć się czegoś ciekawego o życiu samego twórcy.

Godziny otwarcia:
od 1 czerwca do 30 września
pon. 8:00 – 12:00
pozostałe dni tygodnia 9:00 – 17:00

Bilety:
normalne – 11 zł
ulgowe – 8 zł
rodzinne – 30 zł
przewodnik (w języku polskim) – 45 zł

Źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

30-07-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)