REKLAMA
TORUS

Bohater nie umiera nigdy! Dzień Dawcy Szpiku w Sanoku (VIDEO HD)

Bohater nie umiera nigdy! Dzień Dawcy Szpiku w Sanoku (VIDEO HD)

SANOK. Już po raz drugi w Sanoku odbył się Dzień Dawcy Szpiku pod hasłem „Bohater nie umiera nigdy. Ty też możesz być nieśmiertelny”. Tegoroczna impreza była poświęcona pamięci Tobiaszka Jasińskiego, który w maju tego roku przegrał walkę z białaczką.

 

Jednym z głównych celów imprezy, która odbyła się 14 października w Sanockim Domu Kultury, było zachęcenie ludzi do rejestracji w bazie dawców szpiku. Poprzez Fundację DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska zrobiło to ok. 130 osób. Być może któraś z nich podaruje jakiemuś choremu szansę na życie.

Rejestracji potencjalnych dawców szpiku towarzyszyło wiele atrakcji nie tylko dla najmłodszych, ale także starszych. Na scenie wystąpili m.in. Seweryn Gajda – akordeonista Państwowej Szkoły Muzycznej, dyskusyjny klub książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku, Michał i Grzesiek – półfinaliści Must Be The Music. Gwiazdą imprezy był Maciej Gąsiorek czyli Krasnoludek Piksel z popularnego programu „Budzik” Telewizji Polskiej.

Bajki dzieciom czytali m.in. Burmistrz Miasta Sanoka dr Wojciech Blecharczyk oraz zawodnik hokejowej drużyny Ciarko PBS Bank Sanok Maciej Mermer. W programie nie zabrakło wielu atrakcji dla najmłodszych, jak warsztaty balonowe, malowanie twarzy oraz wiele konkursów i zabaw.

Pomysł zorganizowania akcji zrodził się po śmierci Tobiaszka Jasińskiego, któremu dedykowany był pierwszy Dzień Dawcy Szpiku we wrześniu 2011 r. Właśnie w tym dniu zarejestrowała się sanoczanka Daria, której komórki macierzyste okazały się zgodne z komórkami osoby w Polsce potrzebujących przeszczepu szpiku. Daria została genetycznym bliźniakiem, o czym opowiadała podczas Dnia Dawcy Szpiku.

Na pytania zgromadzonej publiczności odpowiadali także specjaliści onkolodzy z zabrzańskiego szpitala, w którym leczony był Tobiaszek. W ciągu całego dnia poprzez mury Sanockiego Domu Kultury przewinęło się blisko 1000 osób dotkniętych i poruszonych historią Tobiaszka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pielęgniarkom oraz wolontariuszom PWSZ w Sanoku oraz Medycznej Szkoły Policealnej za wielkie serce i zaangażowanie się w akcję. W szczególności dziękujemy przyjaciołom Tobiaszka wspierającym akcję: Agendzie 2000, restauracji Karczma, restauracji NoBo Cafe, OSM Sanok, hotelowi i restauracji Zefir w Polańczyku oraz piekarni Jadczyszyn. Dziękujemy także wszystkim tym, którzy wspierali i wspierają rodzinę Jasińskich. Już teraz myślimy o zorganizowaniu dużej imprezy w przyszłym roku. Będzie ona poświęcona także Tobiaszkowi, ponieważ „Bohater Nie Umiera Nigdy – mówi Wojciech Pajestka, jeden z organizatorów akcji.

Patronat nad akcją objął Burmistrz Miasta Sanoka dr Wojciech Blecharczyk.

źródło: Urząd Miasta w Sanoku

16-10-2012
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.