REKLAMA
REKLAMA

Budżet powiatu: trzeba przyglądać się każdej wydanej złotówce (VIDEO HD)

Budżet powiatu: trzeba przyglądać się każdej wydanej złotówce (VIDEO HD)

SANOK / PODKARPACIE. Na  6 komisji działających w Radzie Powiatu Sanockiego, tylko jedna, komisja  oświaty, kultury i turystyki, oceniła projekt budżetu na 2013 rok negatywnie. Pozostałe  uznały, że choć  budżet jest ustalany w trudnym okresie dla finansów publicznych, to jednak jest realny do wykonania.

Dorota Mękarska

Jak podkreślali w większości radni, jego realizacja uzależniona jest od utrzymania dużej dyscypliny finansowej.
– Nie wolno przekraczać granicy 60 procent, do której się zbliżamy – stwierdził radny Marian Futyma, przewodniczący komisji budżetu, finansów i rozwoju gospodarczego. – Wymaga to dużej dyscypliny finansowej i przyglądania się każdej wydanej złotówce.

Komisję Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej usatysfakcjonowały pieniądze zapisane dla sanockiego szpitala, w tym na przeniesienie laryngologii i neurologii oraz na zakupy inwestycyjne.

Radnego Stanisława Fala, przewodniczącego  komisji regulaminowej, porządku i bezpieczeństwa publicznego, zaniepokoił fakt, iż mimo wniosku o zmniejszenie o 60 tys. zł na promocję powiatu wysokość tej kwoty została utrzymana w projektowanej sumie 90 tys. zł.

Z kolei Adam Drozd, przewodniczący komisji rewizyjnej, stanął na stanowisku, że konieczne są negocjacje w sprawie przedłużenia terminów spłat kredytów. Radni tej komisji poparli budżet po przegłosowaniu poprawek na kwotę 300 tys. zł.

Dochody bieżące powiatu na 2013 rok ustalono na 78.179.093 zł, dochody majątkowe na  15.957.500 zł. Razem budżet wynosi  94.136.593 zł. Natomiast wydatki oszacowano na kwotę  88.865.716 zł, w tym wydatki majątkowe stanowią 11.351.161 zł.

Nadwyżkę budżetową w kwocie 5.270.877 zł przeznaczono na spłatę pożyczek i kredytów. W następnych latach również zaplanowana jest nadwyżka, która przeznaczona będzie na spłatę długu. W 2013 roku spłata rat z odsetkami wyniesie 7.894.242 zł, co stanowi 8,41 procent planu dochodów, a prognozowane zadłużenie na koniec 2013 roku będzie stanowić kwotę 39.044.436 zł, czyli 41,62 procent planu dochodów. W nowym budżecie nie zaplanowano natomiast zaciągnięcia nowych  kredytów.

Dochody majątkowe mają pochodzić w szczególności ze sprzedaż działek na  Olchowcach, Wójtostwie i w Nowosielcach w gminie Zarszyn oraz w Pisarowcach w gminie Sanok, lokalu biurowego  przy ul. Kościuszki i budynku po policji przy ul. Sienkiewicza, który obecnie wyceniono na 1,5 mln zł.
– Trzeba będzie włożyć wiele wysiłku, by zbliżyć się do zaplanowanej kwoty dochodów majątkowych – z ostrożnością ocenia te szacunki radny Waldemar Och.

Za przyjęciem planowanego budżetu głosowało 15 radnych. 3 radnych, w tym Waldemar Szybiak, Tadeusz Nabywaniec i Roman Konieczny, głosowano przeciw. 1 radny, Piotr Uruski,  wstrzymał się od głosu.

31-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)