REKLAMA

Czeski alkohol wraca do obrotu (KOMUNIKAT)

SANOK. Główny Inspektor Sanitarny uchylił wcześniej wydaną decyzję wstrzymującą wprowadzanie do obrotu na całym terytorium Polski napojów alkoholowych o zawartości powyżej 20% alkoholu wyprodukowanych na terytorium Republiki Czeskiej.

 

 

KOMUNIKAT

w sprawie uchylenia decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 września 2012 r. wstrzymującej wprowadzanie do obrotu na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej napojów alkoholowych o zawartości powyżej 20% alkoholu wyprodukowanych na terytorium Republiki Czeskiej

 

W dniu 16 września 2012 r. w związku z uzyskaniem przez Głównego Inspektora Sanitarnego informacji o wystąpieniu na terytorium Republiki Czeskiej przypadków zagrożenia życia i zdrowia ludzi, spowodowanych wprowadzeniem do obrotu skażonego alkoholu oraz odnotowanymi przypadkami śmiertelnych zatruć tymi produktami, Główny Inspektor Sanitarny uznał za zasadne wydanie decyzji administracyjnej wstrzymującej na okres jednego miesiąca wprowadzanie do obrotu napojów alkoholowych o zawartości powyżej 20 % alkoholu, które zostały wyprodukowane na terenie Republiki Czeskiej.

Na podstawie policyjnego śledztwa oraz ustaleń organów kontrolnych Republiki Czeskiej ustalono źródło skażenia alkoholem metylowym. Służby Republiki Czeskiej wykluczyły możliwość zafałszowania alkoholu u producentów prowadzących legalny eksport do Polski.

W ramach działań kontrolnych organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej pobrały próbki alkoholi do badań na zawartość alkoholu metylowego. W przebadanych próbkach nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnego stężenia alkoholu metylowego. Jak potwierdzają badania oraz wyniki prowadzonych czynności wyjaśniających, obecnie nie istnieje realne zagrożenie życia i zdrowia ludzi spowodowane legalnie produkowanym alkoholem w Republice Czeskiej. Istnieje zatem uzasadnienie do przywrócenia uprawnień przedsiębiorców w zakresie wprowadzania do obrotu ww. napojów.

Z uwagi na powyższe Główny Inspektor Sanitarny w dniu 9 października 2012 r. uchylił wcześniej wydaną decyzję.

 

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Sanoku

lek. med Stanisław Kwolek

10-10-2012
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.