REKLAMA
REKLAMA

Członkowie GRH SAN wzięli udział w wernisażu wystawy „Broń świata w rękach polskiego wojownika” w Krośnie

SANOK/KROSNO. Muzeum Podkarpackie w Krośnie prezentuje wyjątkową wystawę militariów od czasów wczesnego średniowiecza aż po broń współczesną. Wystawa prezentuje szczególnie okres od XVII aż do połowy XX wieku, czyli czas największego rozwoju broni palnej.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej SAN wzięła udział w wernisażu (17 bm.), na zaproszenie dyrektora muzeum Jana Gancarskiego.
– Byliśmy „żywymi eksponatami” – żartuje Łukasz Solon z GRH SAN. – A tak na poważne to prezentowaliśmy umundurowanie 2. Pułku Strzelców Podhalańskich.

Piotr Kita (z lewej) oraz Łukasz Solon, członkowie GRH San wraz z dyrektorem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Janem Gancarskim

Trzon ekspozycji to bezcenne zbiory militariów. Prezentowane zabytki stanowią świadectwo rozwoju myśli technicznej człowieka. Konieczność stałego udoskonalania broni jako narzędzia ekspansji lub obrony powodowała jej permanentny rozwój i sprawiała, że stała się ona jednym z najdoskonalszych wytworów człowieka.

Wystawa BROŃ ŚWIATA W RĘKACH POLSKIEGO WOJOWNIKA jest efektem współpracy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie z Krośnieńskim Stowarzyszeniem Strzeleckim „Sokół”. Na wystawie, oprócz zbiorów pozyskanych z muzeów tj.: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Szariszskiego Muzeum w Bardejowie, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej w Strzyżowie znajdują się eksponaty będące własnością członków Stowarzyszenia i osób prywatnych.

Wystawę w Muzeum Podkarpackiem w Krośnie można podziwiać do końca czerwca 2012.

Podczas wernisażu członków GRH San brano za „eksponaty”, co kilka razy doprowadziło do komicznych sytuacji

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
ul. Piłsudskiego 16
38-400 Krosno
tel. +48 13 43 21 376

Godziny otwarcia Muzeum:
listopad – kwiecień od wtorku do piątku: 9 – 16
listopad – kwiecień w weekendy: 10 – 16
maj – październik od wtorku do piątku: 9 – 17
maj – październik w weekendy: 10 – 17

Ceny biletów:
Bilet na wystawy stałe – 7 zł
Bilet ulgowy na wystawy stałe – 4 zł
Bilet na wystawy czasowe – 5 zł
Bilet ulgowy na wystawy czasowe – 3 zł

foto: archiwum GRH San

20-04-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)