REKLAMA
REKLAMA

Dotacje wojewody na ochronę podkarpackich zabytków

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska zatwierdziła listę beneficjentów, którzy otrzymają dotacje na prace remontowo-budowlane oraz  konserwatorskie przy zabytkach w 2012 r. W tegorocznym budżecie wojewody na ochronę obiektów zabytkowych zarezerwowano 10,5 mln zł.

Jest to największa pula pieniędzy przeznaczona na ratowanie zabytków w kraju. O podziale środków wojewoda poinformowała podczas konferencji prasowej, która odbyła się 4 kwietnia.

Do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, którego ustawowym zadaniem  jest merytoryczna ocena złożonych wniosków, wpłynęło 423 wnioski. Specjalnie powołana komisja pod przewodnictwem dr G. Stojak, pozytywnie oceniła 263 z nich (155 wniosków – zabytki nieruchome, 108 wniosków – zabytki ruchome), na łączną kwotę 9 595 000 zł.
– Pozostałe środki  zostały zarezerwowane na badania archeologiczne – powiedziała wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

O dofinansowanie do planowanych prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych mogli się starać właściciele i osoby zarządzające obiektami wpisanymi do rejestru zabytków. W tegorocznym naborze, podobnie jak i w latach ubiegłych, dominowały wnioski złożone przez parafie i związki wyznaniowe -158 wniosków, prywatnych właścicieli – 27, gminy i starostwa – 26, instytucje publiczne – 22, stowarzyszenia i fundacje – 19, wspólnoty mieszkaniowe – 11. 
– O przyznaniu dotacji decydowała m.in.:  wartość historyczna, architektoniczna, naukowa zabytku; stan zachowania obiektu i potrzeba wykonania niezbędnych robót;  konieczność kontynuacji lub zakończenia prac. Komisja rozpatrując wnioski preferencyjnie traktowała najbardziej zagrożone zabytki budownictwa drewnianego”
– powiedziała wojewoda. Spośród przyznanej dotacji 7 200 000 zł przekazano na zabytki nieruchome, zaś 2 395 000 zł na zabytki ruchome.

Przekazane dotacje pozwolą na kontynuacje prac konserwatorskich, które zostały rozpoczęte w minionych latach.
– Największą dotację w kwocie 300 tys. zł otrzyma parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Dofinansowanie pozwoli m.in. na przeprowadzenie prac wzmacniających konstrukcję obiektu w obrębie podziemi z uwzględnieniem rotundy romańskiej – powiedziała podczas konferencji Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. 200 tys. zł otrzyma gmina miejska Przemyśl na prace remontowo-konserwatorskie w Zamku Kazimierzowskim. Są to dwa najcenniejsze zabytki znajdujące się w Przemyślu, ale ich wartość uplasowana jest wśród najważniejszych obiektów na Podkarpaciu. Dotację wartości 100 tys. otrzyma gmina miejska Przemyśl na kontynuację prac remontowo-konserwatorskich przy podziemnej trasie wychodzącej z piwnic kamienicy w Rynku 1 i wiodącym przez zabytkowy kolektor z XVII wieku.

Dzięki dotacjom wojewody podkarpackiego uratowane zostaną także cerkwie, którym grozi ruina. 100 tys. zł otrzyma gmina Bircza na zabezpieczenie cerkwi w miejscowości Kotów. Podobna suma trafi do gminy Sieniawa na kontynuację prac w cerkwi w Rudce. Tu planowana jest m.in. renowacja ścian zewnętrznych, remont dachu, konserwacja chóru. Kontynuację prac przy translokowanym w ubiegłym roku zabytku wymaga także drewniana cerkiew w Zadąbrowiu (gmina Orły).  Dotacja na ten obiekt  wynosi 100 tys. zł.

Spośród zabytków ruchomych dotację otrzyma m.in.: parafia rzymskokatolicka w Krośnie na kontynuację prac w kościele farnym (200 tys.zł), Muzeum Kresów w Lubaczowie na konserwację ikonostasu w cerkwi w Radrużu (100 tys.zł), parafia rzymskokatolicka p.w. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni na  konserwację polichromii prezbiterium (100 tys.zł), Lokalna Organizacja Turystyczna „Wrota Karpat Wschodnich” na konserwację polichromii prezbiterium w cerkwi w Chyrzynce (80 tys.zł). Ten ostatni obiekt przejdzie także stabilizację konstrukcji, która będzie wykonywana z równoczesnym zabezpieczaniem polichromii.

Jeszcze wczoraj  wojewoda podkarpacki podpisała pierwsze umowy na realizację zadań, które uzyskały dotację.

W województwie podkarpackim rejestrem objętych jest prawie 13 tysięcy obiektów ruchomych i nieruchomych. Podkarpacie pod względem liczby zabytków zajmuje czołowe miejsce w kraju.

PUW

05-04-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)