REKLAMA

Filmowe Podlasie Atakuje Sanok!

SANOK / PODKARPACIE. W tym roku odbędzie się X edycja imprezy „Filmowe Podlasie Atakuje! Z tej okazji festiwal rusza w trasę z zestawem filmów „The best of FPA!” Zapraszamy na spotkanie z niepowtarzalnym kinem z Podlasia.

FPA! to jedno z najbardziej rozpoznawalnych działań Białostockiego Ośrodka Kultury oraz jedna z najbardziej znanych niezależnych akcji kulturalnych, służących promocji niezależnego kina – do tej pory pokazy FPA! odbyły się w ponad 80 miastach całej Polski, a także poza jej granicami (m.in. Meksyk, USA, Gruzja, Białoruś, Ukraina, Łotwa, Republika Czeska, Niemcy). Rocznie organizowanych jest ponad 50 międzynarodowych i krajowych pokazów, a profesjonalne wydawnictwa DVD z naszymi filmami można znaleźć w zbiorach filmotek, bibliotek, muzeów, domów kultury i fanów kina na całym świecie. W ramach akcji swoje filmy prezentują m.in.: poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści plastycy, wykładowcy szkół wyższych oraz nieskażeni komercyjnym podejściem do kina – filmowcy niezależni.

Do tej pory artyści związani z FPA! zdobyli mnóstwo nagród na największych festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na: Warszawskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu w Annecy, Festiwalu Shortwaves, Festiwalu Animation Now!, Yach Film Festiwal, Festiwalu „Dwa Brzegi”, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu w Madrycie, Sopot Film Festival, Festiwalu Nowe Horyzonty, Festiwalu Zoom Zbliżenia, Ogólnopolskim Festiwalu Autorskiego Filmu Animowanego w Krakowie, Offowym Odkryciu Roku, TVP Dolina Kreatywna.

Nasza akcja narodziła się w Białymstoku – miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, znajdującego ujście w oryginalnych działaniach twórczych. FPA! to swoiste „filmowo – artystyczne wrota” łączące wszystko to, co najlepsze w Europie Wschodniej z najlepszymi pierwiastkami Europy Zachodniej!!!

Sanockie spotkanie z Filmowym Podlasiem zostało podzielone dwie części;

cz. I – pokaz The Best Of Filmowe Podlasie Atakuje!

1.Video WE CUT CORNERS „Pirate’s Life” reż./dir. Kijek/Adamski, 2’28”
2.DZIWADŁO reż. Ireneusz Parkos Prokopiuk, 15′
3.ROGERS – THE PUPPETEER reż. Krzysztof Kiziewicz, 3’40”
4.APOSTATA reż. Bartek Tryzna, 15’
5.Video BIFF „Pies 1” reż. Grzesiek Nowiński, 3’19”

cz. II – film fabularny „Tandemem Przez Pogranicze”

Polska 2012, 61′
reżyseria: Anatol „Lolo” Mszyca
scenariusz: Podlasie Makes Me Happy
idea filmu: Maciej Rant
zdjęcia: Paweł Nazaruk, Tomasz Adamski
montaż: Paweł Nazaruk & Hermanos de Chamuco
dźwięk: Krzysztof Sienkiewicz, Adrian Grassmann
produkcja: PODLASIE MAKES ME HAPPY
muzyka: SAMI MUZYCY, POTO&ABY
występują: Radek Dąbrowski, Paweł Mickiewicz

Dwóch przyjaciół: jeden jest Polakiem o białoruskich korzeniach, drugi Białorusinem o polskim rodowodzie, rusza w utkaną z sumy małych zdarzeń, klimatyczną rowerową podróż po magicznych, polskich i białoruskich wioskach, aby na jej koniec uścisnąć dłoń Świętemu Mikołajowi(Dziadek Mróz), który mieszka w Białowieskiej Puszczy… Kto jeszcze zamieszkuje Pogranicze dowiecie się kiedy obejrzycie cały film!
Podczas podróży rower umożliwił im powrót do korzeni, dał szansę na pełniejsze doświadczenie wielokulturowości przygranicznych terenów – wiadomo, że ten kto jedzie wolniej, widzi o wiele więcej… Pogranicze okazało się niezwykle gościnne dla „tandemowych podróżników”. Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie tam mieszka ostatnia chyba garstka Europejczyków, nie zmanierowanych jeszcze przez szybki i konsumpcyjny tryb życia wielkich miast. Ludzie otwarci, szczerzy, uśmiechnięci, którzy potrafią zaprosić niespodziewanych gości do domu i poczęstować ich hojnie tym, co posiadają, nawet gdy żyją bardzo skromnie. I właśnie wszystkim dobrym ludziom po obu stronach granicy, ten film jest dedykowany!

Organizatorzy FPA!

Miejsce ataku: BWA Galeria Sanocka Rynek 14, Tel. 13 46 360 30.
Termin: 17.11 (sobota), godzina. 17.30
wstęp: 2 PLN

ZAPRASZAMY!!!

14-11-2012
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.