REKLAMA
REKLAMA

Funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali odpady na byłym przejściu granicznym w Barwinku

PODKARPACIE. Funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celnej wykryli na terenie byłego przejścia granicznego w Barwinku kolejną już próbę nielegalnego przywozu do Polski odpadów.

 

Tym razem w zatrzymanym samochodzie funkcjonariusze celni wykryli 64 sztuki zużytych katalizatorów samochodowych o masie ponad 200 kg oraz prawie 5 kg wkładów wymontowanych już ze starych katalizatorów. Samochodem, na bułgarskich znakach rejestracyjnych, podróżowało dwóch obywateli Rumunii. Jako miejsce docelowe wskazali oni Poznań, gdzie najprawdopodobniej miały trafić katalizatory.

Stosownie do Rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006r. w sprawie przemieszczania odpadów, określającego m. in. zasady przewozu przez granicę odpadów, nie tylko z krajów nie należących do Unii Europejskiej lecz także z krajów członkowskich – zużyte katalizatory stanowią  odpad.

Legalny przywóz odpadów wymaga od osoby przewożącej je przez granicę spełnienia określonych wymogów tj.: posiadania dokumentu zgłoszenia i przesyłania  transgranicznego przemieszczania odpadów oraz decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zezwalającej na ich przywóz, lub wypełnienia określonego  w ww. rozporządzeniu dokumentu informowania.
Nielegalny przywóz odpadów stanowi czyn zabroniony kwalifikowany, jako przestępstwo z art. 183 kodeksu karnego. W przypadku odpadów nie uznawanych za niebezpieczne zagrożenie karą wynosi od 3 miesięcy do lat pięciu. W przypadku odpadów niebezpiecznych zagrożenie wzrasta i wynosi do lat ośmiu.

Legalnie dokonywany na terytorium kraju skup starych, zużytych katalizatorów okazuje się być intratnym interesem. Za jeden zużyty katalizator można uzyskać cenę (w zależności od marki) od 150 zł nawet do 1500 zł. Tak wysokie ceny wynikają z dużej zawartości w katalizatorach metali szlachetnych w tym głównie platyny, rodu oraz palladu. Gdyby zatem nie doszło do zatrzymania towaru przewożący obywatel Rumunii  mógł uzyskać cenę sięgającą nawet 50 tyś zł.


Kierującemu pojazdem obywatelowi Rumunii Moldovanovi S.  tym razem nie udało się zrobić dobrego interesu. W związku z nielegalnym przemieszczaniem odpadów usłyszał zarzut popełnienia czynu z art. 183§4 kodeksu karnego. Decyzją Prokuratury Rejonowej w Krośnie wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Podejrzany złożył jednocześnie wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Małgorzata Czesak
Wieloosobowe Stanowisko Komunikacji Społecznej
Izba Celna w Przemyślu

09-05-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)