REKLAMA
REKLAMA

II Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów

BESKIDY. Zapraszamy do udziału II Beskidzkim Rajdzie Śladami Dwóch Kardynałów, który odbędzie się 4 sierpnia 2012. Trasa rajdu: Pastwiska – pasmo Bukowicy – Komańcza.

 

Organizatorzy: Gmina Zarszyn we współpracy z gminami Komańcza i Rymanów. Partnerskiego wsparcia udzielają Lasy Państwowe oraz Bieszczadzka Grupa GOPR.

Rajd jest organizowany dla upamiętnienia pobytu na beskidzkiej ziemi dwóch wielkich Polaków, dwóch wybitnych przedstawicieli Kościoła. Ks. Kard. Stefan Wyszyński był przez rok internowany w domu Sióstr Nazaretanek w Komańczy (1955/1956). Ks. Kard. Karol Wojtyła przez wiele lat, jeszcze jako biskup, przyjeżdżał nad górny Wisłok, aby wypoczywać, kontemplować, podziwiać piękno Beskidu Niskiego. Ostatni raz był tu w sierpniu 1978 roku, na dwa miesiące przed powołaniem na Stolicę Piotrową. Jego pobyty na tej ziemi są opisane w pięknej książce dr Wandy Półtawskiej „Beskidzkie rekolekcje”.

Trasa rajdu prowadzi z Pastwisk położonych nad zalewem sieniawskim na Wisłoku (Gm. Zarszyn), przez Rudawkę Rymanowską, gdzie przekracza nasz beskidzki Jordan czyli rzekę Wisłok w okolicach, w których lubił się kąpać Ks. Kard. Wojtyła, a następnie łączy się ze szlakiem zielonym i nim dochodzi w Puławach Górnych do szlaku Czerwonego. Z zamieszkałych przez wspólnotę zielonoświątkowców Puław Górnych biegnie szlakiem czerwonym wzdłuż grzbietu pasma Bukowicy, dalej przez połoninę w okolicach Tokarni, obniża się w Karlikowie i wznoszącą drogą zanurza się w las, przechodzi ścieżką obok skalnych bastionów Kamienia, wreszcie wynurza się z lasu, aby osiągnąć odkryty płaskowyż Wahałowskiego Wierchu, z którego już dwa kroki (czytaj: dwa-trzy km) do Komańczy. Trasa kończy się w okolicach domu Sióstr Nazaretanek i ośrodka PTTK. Uroczyste zakończenie na placu dożynkowym w centrum Komańczy (ok. 1 km dalej)

Zbiórka o godz. 8.00. Ruszamy o godzinie 8.30 (4 sierpnia), spod Domu Ludowego w Pastwiskach (był tam przed laty sklepik spożywczy, gdzie Ks. Kardynał wraz z Państwem Półtawskimi zaopatrywał się w podstawowe artykuły żywnościowe). Wcześniej, możliwa wizyta w kościółku obok, gdzie znajduje się figurka Matki Boskiej Fatimskiej podarowana przez Jana Pawła II. W otwarciu rajdu weźmie udział Pan Stefan Kosiarski zaprzyjaźniony z ks. Kardynałem Wojtyłą a później Janem Pawłem II. Ruszamy w grupach 30 osobowych pod opieką przewodników z PTTK Sanok oraz z Rymanowa.

Uwaga: dla wszystkich chętnych msza w kościółku w Pastwiskach o godz. 7.00.

Do uczestników i organizatorów rajdu pozdrowienie wystosował Ks. Kard. Kazimierz Nycz.

Bezpośredni dojazd m.in. z Rymanowa, Krosna, Sanoka.

Czas trwania rajdu: 8-10 godzin.

Trasa trudna, w tym przejście w bród przez rzekę (woda do kolan, zdejmujemy buty).

Konieczna dobra kondycja i dobry stan zdrowia. A do tego dobre buty, prowiant w plecaku i coś od deszczu, na wszelki wypadek.

Atrakcją tegorocznego rajdu będzie konkurs na piosenkę rajdu. Poszczególne grupy przygotowują w trakcie rajdu własny „przebój”, zaśpiewany i oceniany na zakończenie. Gitary mile widziane.

Organizatorzy zapewniają możliwość rozbicia namiotu przy Domu Ludowym w Pastwiskach. Organizatorzy zapewniają także transport powrotny z Komańczy do Pastwisk, a także z Karlikowa (2/3 dystansu) do Pastwisk dla osób, które nie wytrzymają trudów trasy i w tym miejscu zakończą rajd.

Uczestnicy otrzymają pamiątkowy plakat i znaczek oraz ciepły posiłek w trakcie rajdu oraz na zakończenie. Komandorem rajdu jest prof. Roman Kuźniar (Uniwersytet Warszawski)

O bezpieczeństwo uczestników rajdu zadbają ponownie niezawodni ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Bieszczadzka Grupa GOPR

25-07-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)