REKLAMA
REKLAMA

II LO i Gimnazjaliści debatowali o Samorządzie Uczniowskim (ZDJĘCIA)

SANOK. 30 marca br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku odbyła się Pierwsza  Debata „Samorząd Uczniowski a demokracja i postawy obywatelskie” w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej eliminacje do „XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży”.

W spotkaniu brali udział przedstawiciele z zaprzyjaźnionych samorządów uczniowskich z Gimnazjów nr 1,2,3,4 w Sanoku, Gimnazjum nr 2 w Zagórzu, II LO w Sanoku oraz ich opiekunowie.

Podczas debaty głos zabierali goście specjalni: członek zarządu województwa podkarpackiego Sławomir Miklicz, starosta sanocki Sebastian Niżnik , asystentka europoseł E. Łukacijewskiej Justyna Marcinkowska, dyrektor liceum Marek Cycoń, nauczyciele Agnieszka  Grzebieniak i Mariusz Kluczyński oraz przedstawiciel Internetowego Radia Bieszczady FM – Maciej Woźniczyszyn i Młodzieżowej Rady Gminy w Zagórzu.

Dyskusja była bardzo owocna, sympatyczna ale chwilami burzliwa. W rolę moderatorów wcielili się uczniowie II LO Karina Szmyd i Maciej Fabian, uczęszczający na fakultet wos kl.2 prowadzony przez Martę Szerszeń, którzy starają się uzyskać mandat posła „Sejmu Dzieci i Młodzieży”, obradującego zawsze 1 czerwca.

Konkurencja jest bardzo duża. Z Sanoka kandydują dwuosobowe zespoły z trzech szkół: II LO, ZS nr 1 i Gimnazjum nr 2, a na Podkarpaciu z ponad 50, które obsadzą 30 mandatów. Zadanie rekrutacyjne polega na zorganizowaniu debaty na temat dotyczący Samorządu Uczniowskiego i opracowaniu właściwych wniosków. Tematyka podejmowana podczas debaty w II LO  dotyczyła następujących zagadnień:
– szkolne instytucje demokratyczne i ich funkcjonowanie, pomysły na działania i poprawę ich funkcjonowania,
– udział uczniów we współdecydowaniu o szkolnych sprawach,
– jak szkoła w praktyce może uczyć demokracji i postaw obywatelskich.

Jak twierdzą inicjatorzy spotkania – Karina i Maciek : – Udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży, zgodnie z regulaminem, jest  możliwy tylko raz w życiu, warto spróbować swoich sił  i zbierać nowe doświadczenia, które może zaowocują w przyszłości.

Zdjęcia: Martyna Puchała


02-04-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)