REKLAMA
REKLAMA

II LO i Gimnazjaliści debatowali o Samorządzie Uczniowskim (ZDJĘCIA)

SANOK. 30 marca br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku odbyła się Pierwsza  Debata „Samorząd Uczniowski a demokracja i postawy obywatelskie” w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej eliminacje do „XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży”.

W spotkaniu brali udział przedstawiciele z zaprzyjaźnionych samorządów uczniowskich z Gimnazjów nr 1,2,3,4 w Sanoku, Gimnazjum nr 2 w Zagórzu, II LO w Sanoku oraz ich opiekunowie.

Podczas debaty głos zabierali goście specjalni: członek zarządu województwa podkarpackiego Sławomir Miklicz, starosta sanocki Sebastian Niżnik , asystentka europoseł E. Łukacijewskiej Justyna Marcinkowska, dyrektor liceum Marek Cycoń, nauczyciele Agnieszka  Grzebieniak i Mariusz Kluczyński oraz przedstawiciel Internetowego Radia Bieszczady FM – Maciej Woźniczyszyn i Młodzieżowej Rady Gminy w Zagórzu.

Dyskusja była bardzo owocna, sympatyczna ale chwilami burzliwa. W rolę moderatorów wcielili się uczniowie II LO Karina Szmyd i Maciej Fabian, uczęszczający na fakultet wos kl.2 prowadzony przez Martę Szerszeń, którzy starają się uzyskać mandat posła „Sejmu Dzieci i Młodzieży”, obradującego zawsze 1 czerwca.

Konkurencja jest bardzo duża. Z Sanoka kandydują dwuosobowe zespoły z trzech szkół: II LO, ZS nr 1 i Gimnazjum nr 2, a na Podkarpaciu z ponad 50, które obsadzą 30 mandatów. Zadanie rekrutacyjne polega na zorganizowaniu debaty na temat dotyczący Samorządu Uczniowskiego i opracowaniu właściwych wniosków. Tematyka podejmowana podczas debaty w II LO  dotyczyła następujących zagadnień:
– szkolne instytucje demokratyczne i ich funkcjonowanie, pomysły na działania i poprawę ich funkcjonowania,
– udział uczniów we współdecydowaniu o szkolnych sprawach,
– jak szkoła w praktyce może uczyć demokracji i postaw obywatelskich.

Jak twierdzą inicjatorzy spotkania – Karina i Maciek : – Udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży, zgodnie z regulaminem, jest  możliwy tylko raz w życiu, warto spróbować swoich sił  i zbierać nowe doświadczenia, które może zaowocują w przyszłości.

Zdjęcia: Martyna Puchała


02-04-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)