REKLAMA
REKLAMA

Jesień w żubrzej zagrodzie

MUCZNE / BIESZCZADY. Już 44 tysiące osób odwiedziło pokazową zagrodę żubrów w Mucznem w Nadleśnictwie Stuposiany. Wiele też dzieje się wśród bytujących tam zwierząt – w ciągu ostatnich miesięcy

dwa byki uzyskały wolność, a na świat przyszły już trzy młode żubrzątka.

Wszystko zaczęło się 16 lutego 2012, gdy do zagrody przybyły 3 osobniki ze Szwajcarii – 2 krowy (Uroa i Tjilli) oraz byk (Urkan). 28 marca dowieziono do nich 3 żubry z Francji 2 krowy i byk, nieposiadające swych imion. Z kolei zaraz na początku wakacji, 6 lipca, do stada dołączył siódmy mieszkaniec – żubr Jonas z Niemiec.

Urkan przed wypuszczeniem na wolność

Przez całe lato Radio Rzeszów w swej wakacyjnej audycji nadawało codzienne relacje z zagrody, przekazywane przez miejscowych leśników. Ponieważ trzy żubry, które przyjechały z Francji nie miały imion, na antenie Radia Rzeszów został ogłoszony konkurs. Spośród wielu propozycji nadesłanych przez słuchaczy zostały komisyjnie wybrane imiona: Muczna, Stupna i Okruch. 10 sierpnia tuż przed Dniem Żubra odbyły się symboliczne żubrze chrzciny.

Miłym i niespodziewanym wydarzeniem w trakcie wakacji były narodziny małego żubrzyka. Okazało się, że przywieziona ze Szwajcarii krowa Tjlli, 14 sierpnia została matką. Z uwagi na to, że nie miała ona mleka, cielę zabrano do wychowania na krowim mleku. Mały otrzymał imię Pujan, wybrane mu przez leśników z Nadleśnictwa Stuposiany.

Żubrzyk PUJAN przez dwa miesiące był karmiony z butelki

Dokładnie miesiąc później, 14 września, jedna z francuskich krów urodziła jałówkę, a 5 października druga z „Francuzek” powiła byczka. Obie matki karmiły już swe młode w zagrodzie.

W tym czasie do wypuszczenia na wolność przygotowany był byk Urkan, który otrzymał obrożę z nadajnikiem telemetrycznym, pozwalającym śledzić trasy jego wędrówek. Wolność uzyskał on 18 września, dwa dni później do stada wolnościowego wypuszczony został jeden z byków przywiezionych z Francji.

Jesień w zagrodzie

Od 8 sierpnia monitorowana jest liczba zwiedzających. Na podstawie elektronicznego pomiaru i wcześniejszych szacunkowych danych gromadzonych od momentu otwarcia zagrody 17 maja 2012 r. do końca wakacji obliczono, że zagrodę odwiedziło ponad 44 tysiące gości.

Obecnie stado w zagrodzie liczy 8 osobników, gdyż 15 października dołączył do reszty byczek „Pujan”, który swe wczesne dzieciństwo spędził w oborze, ssąc mleko krowie.

Młody żubrzyk tuż po urodzeniu

Pierwsze samodzielne kroki

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Edward Marszałek i Tomasz Różycki

27-10-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)