REKLAMA
REKLAMA

Dziś startuje 38. Bieszczadzki Wyścig Górski

BIESZCZADY. W najbliższy weekend 22 i 23 września pasjonaci wyścigów będą mogli kibicować uczestnikom 38. Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego. Organizator opublikował listę startujących. W zmaganiach weźmie udział 90 zawodników.

Zawody zaliczane do mistrzostw Polski oraz Słowacji, rozegrane zostaną na 4688 metrowej trasie z Wujskiego do Tyrawy Wołoskiej. Patronem medialnym imprezy są portale: Esanok.pl, P24.pl i tvPodkarpacie.pl.

Podczas GSMP Załuż kibice zobaczą plejadę najlepszych kierowców wyścigowych ścigających się pod górę oraz najmocniejsze cztero napędowe samochody w Polsce, których uwaga będzie aż 30. Oprócz krajowych zawodników w Załużu pojawi się grupa 15 Słowaków. Część z naszych południowych sąsiadów zgłosiła się również do polskiego czempionatu.

Załuż to jeden z moich najbardziej ulubionych wyścigów. Raz mam bardzo blisko do Sanoka, a dwa mój główny sponsor posiada swoją siedzibę właśnie w Sanoku, 20 km od trasy wyścigu i jest jego głównym sponsorem. To typowy wyścigowy odcinek, który wydaje się bardzo prosty, a tak naprawdę wymaga dobrej techniki i szybkiego samochodu – mówi Marcin Kózka, zawodnik klasy A-1600.

Listę zgłoszeń zamykają dwa single seatery Roberta Steć (Dallara) i Tomasza Szewczyka (Promot). Najliczniejszą klasą podczas ostatniego starcia w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski będzie Open+2000, czyli największe potwory startujące w górach, w której zobaczymy 14 samochodów. Tu nie zabraknie lidera klasyfikacji generalnej Tomasza Nagórskiego (Subaru), Tomka Mikołajczyka (Lancer Ultraleggera), Andrzeja Szepieńca, Mariusza Steca, który jest rekordzistą bieszczadzkiej trasy. Marcin Bełtowski pojawi się w Subaru, Aleksander Michałowski powraca w Różowej Panterze, Michał Sowa wystartuje Lancerem Evo 9, a Piotr Soja po testach na Torze Poznań Lotusem Exige. Zobaczymy również dwa historyczne samochody w najmocniejszej grupie. Artur Rowiński przywozi Audi Quattro, natomiast Adrian Nuszczyński Lancie Delte Integrale Evo. Tomasz Gajewski startujący pod pseudonimem Okruch, wystartuje dobrze znanym Seatem Leonem Supercopa. Kibice zobaczą również po raz drugi w Polsce Forda Fiestę Cosworth Martina Kois oraz dwie Skody octanie WRC Michala Kovalcika seniora jak i juniora.

Zawody w okolicach Sanoka są bardzo ciekawe. Każdy będzie chciał powalczyć po raz ostatni w tym sezonie i rozstrzygnięcia mogą być ciekawe. To trasa gdzie jest bardzo szybko, a auto musi być mocno napompowane. Oglądałem onboardy z poprzednich lat i pierwsze co rzuca się w oczy to ta długa prosta po starcie. Tam an końcu jest grubo ponad 200 km/h i mocne dohamowanie. Trzeba będzie przytrzymać nerwy na wodzy i zaprezentować się z jak najlepszej strony – mówi Artur Rowiński kierowca Audi Quattro Open+2000.

Klasa RWD to trzech zawodników, Ryszard Żyszczyński w BMW E36, jego konkurent Sergio Azzini w Ferrari 355 Challenge oraz debiutant Bartłomiej Adamczyk.

Ulubieniec podkarpackiej publiczności, mistrz jazdy pokazowej Igor Drotar wystartuje Skodą Fabią WRC. Identycznym samochodem pojawi się Jan Milon. W grupie A powalczy z samochodami WRC Grzegorz Kozioł w Lancerze Evo oraz Peter Liptak. N-kowym Lancerem w Załużu pojawi się Igor Widłak. Ze Słowacji przyjadą dwa Subaru S+2000 Ctirada Rozum i Ernesta Misley.  Do puli najmocniejszych samochodów należy zaliczyć historyki powyżej 2000 cm3 – Forda eskorta Jerzego Golębiowskiego, Lancię Delte Rafała Szumca, Nissana Pulsar debiutanta Arkadiusza Ostaszewskiego oraz Porsche 928 Mariana Czapki. Debiut podczas 13 i 14 rundy GSMP Załuż 2012 zanotuje Wojciech Bełtowski za kierownicą Audi Quattro.

Oprócz super mocnych samochodów nie zabraknie też historii polskiej motoryzacji. Do Załuża wybierają się dwa Fiaty 126p, które robią za każdym razem wielką furorę wśród kibiców. Zobaczymy również Saaba 96 i Skody 130 oraz 200.
W ośce lider Roman Baran będzie ścigał się z 6 zawodnikami – Tomkiem Senkowskim, Rafałem Grzywaczykiem, Miroslavem Sutlakiem, Bohumirem Cambalikiem, Tomasem Mady oraz Tomaszem Strozikiem w Fiacie SC o pojemności 1800 cm3.

W grupie aut do 2000 cm3 zobaczymy aż 15 samochodów z tego 7 w grupie A oraz 8 w grupie N. Na zawodach pojawią się liderzy tej klasyfikacji Piotr Oleksyk, Janusz Jania oraz Radosław Ćwięczek z N-ki oraz Teodor Kocur, Michał Bochenek oraz Grzegorz Musz.

Z pewnością lista zgłoszeń jak na finałowe rundy sezonu 2012 jest bardzo ciekawa i przyciągnie na trasę wyścigu tłumy kibiców. Bardzo rzadko można w Polsce oglądać samochody WRC oraz ponad 30 aut cztero napędowych w jednym miejscu. Podczas 38 Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego zgromadzi się ponad 20 tysięcy koni mechanicznych, które warto obejrzeć – mówi rzecznik prasowy zawodów Łukasz Strzelecki.

Organizator Automobilklub Małopolski zaprasza wszystkich kibiców już od piątku 21 września do Sanoka. Podczas odbioru administracyjnego i badania kontrolnego, kibice będą mogli odwiedzić stację Grosar na ulicy Mickiewicza 38 w Sanoku, głównego sponsora zawodów, gdzie odbędzie się piknik motoryzacyjny.

– W imieniu organizatora serdecznie zapraszam wszystkich kibiców na trasę 38 Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego do Załuża 22 i 23 września – mówi Marcin Fiejdasz Dyrektor Zawodów. Tym razem kończymy sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski w doborowym towarzystwie i frekwencji 90 zawodników, co nas bardzo cieszy, a bardziej powinno ucieszyć motomaniaków, którzy zjadą na Podkarpacie. Oczywiście jak co roku przygotowaliśmy punkty gastronomiczne na trasie wyścigu oraz pokazy, które kibice będą mogli zobaczyć w przerwach między wyścigami – podsumowuje Fiejdasz.

HARMONOGRAM:

Sobota 22.09.2012

8:00 Odprawa z zawodnikami – Rejon Startu
8:30 Ceremonia otwarcia zawodów – Rejon Startu Wujskie
9:00 Start do 1 z 2 podjazdów treningowych 13 Rundy MSR i GSMP
14:30 Start do 1 z 2 podjazdów wyścigowych 13 Rundy MSR i GSMP
18:30 Ceremonia wręczenia nagród za 13 rundę GSMP i MSR – PARK MASZYN START

Niedziela 23.09.2012

8:30 Start do 1 z 2 podjazdów treningowych 14 Rundy MSR i GSMP
13:45 Start do 1 z 2 podjazdów wyścigowych 14 Rundy MSR i GSMP
18:00 Ceremonia wręczenia nagród za 14 rundę GSMP i MSR –  PARK MASZYN START

Łukasz Strzelecki
Rzecznik Prasowy
38 Bieszczadzki Wyścig Górski

22-09-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)