REKLAMA
REKLAMA

Kolejne żubry przyjechały w Bieszczady. Jakie imiona nadać zwierzętom?

BIESZCZADY. W środę 28 marca do Nadleśnictwa Stuposiany zawitały kolejne żubry, które po ponad 20-godzinnej podróży z Francji, trafiły tymczasowo do zagrody aklimatyzacyjnej. Są to dwie krowy w wieku 2 i 3 lat oraz 2-letni byk

– wszystkie pochodzą z prywatnej hodowli Parc Zoologique de Thoirypo pod Paryżem.


W zagrodzie pokazowej przebywają już trzy inne żubry przybyłe w lutym ze Szwajcarii. Z uwagi na możliwe antagonizmy między oboma grupami, postanowiono tymczasowo umieść je w oddzielnych zagrodach.
– Na razie mają ze sobą kontakt przez żerdzie ogrodzenia i są pod stałą obserwacją – mówi Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Gdy uznamy, że mogą żyć w jednym stadzie, wpuścimy przybyłą trójkę do zagrody pokazowej. Przybysze z Francji nie mają imion, a jedynie numery w księdze rodowodowej, dlatego planujemy ogłoszenie konkursu na imiona. Wierzymy, że odwiedzający naszą zagrodę zgłoszą ciekawe propozycje.


Wkrótce przybędą jeszcze dwa osobniki z Austrii, wyselekcjonowane przez prof. Wandę Olech-Piasecką z SGGW, która nadzoruje program wzbogacania puli genetycznej bieszczadzkiego stada. Przywożone tu żubry muszą się charakteryzować możliwie dalekim pokrewieństwem ze swymi bieszczadzkimi pobratymcami.

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem będzie czynna dla zwiedzających już podczas długiego weekendu majowego. Jest ona elementem projektu „Ochrona in-situ żubrów w Polsce”, realizowanego przez leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przy udziale Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia:
Tomasz Różycki, Nadl. Stuposiany

30-03-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)