REKLAMA
REKLAMA

Kolektory słoneczne – duży komfort, ogromne oszczędności!

W końcu nadeszło lato, a wraz z nim długie, słoneczne dni. Przestaliśmy ogrzewać nasze domy, jednak wielu z nas wciąż zmuszona jest do palenia w piecach, a ci, którzy używają prądu, gazu lub oleju do podgrzania wody, wciąż muszą płacić za to niemałe pieniądze.

Dlatego może warto w końcu zainwestować w coś, co szybko nam się zwróci a jednocześnie znacząco podwyższy standard naszego codziennego życia? To idealny moment na podjęcie takiej decyzji, ponieważ dzięki kolektorom słonecznym, o samodzielnym grzaniu wody i wydatkach z tym związanych możemy zapomnieć przez długie miesiące.

Inwestycja, która sama się finansuje
Produkcja energii cieplnej ze słońca nic nie kosztuje. Najpierw inwestujemy, potem uzyskujemy niesamowicie wysokie korzyści ekonomiczne.

 

Kolektory słoneczne niezwykle dobrze radzą sobie już w słoneczne lutowe dni, a od kwietnia do września, pokrywają niemalże w 100 procentach zapotrzebowanie na ciepłą wodę, podnosząc jej temperaturę aż do, uwaga, 90 stopni Celsjusza. Takiej temperatury nie uzyskamy z żadnego, standardowo ustawionego pieca. W pozostałych miesiącach kolektory w ogromnym stopniu odciążą nasze piece, ponieważ wstępnie podgrzewają zimną wodę.

Oszczędność pieniędzy to najbardziej przekonujący argument przemawiający za kolektorami słonecznymi. Dzięki nim przez wiele miesięcy w roku nie będziemy właściwie w ogóle używać naszych pieców, a pozostałych miesiącach znacznie je odciążymy. Da nam to 60% – 70% oszczędności w roku, co pozwoli zachować w domowym budżecie ok. 2 tysięcy złotych. Każdy z nas, w ciągu jednej chwili, na pewno znajdzie lepszy sposób na wydanie 2 tys. zł niż spalenie ich w piecu. Warto jednak zauważyć, że czasami są to dużo wyższe kwoty, dochodzące nawet do 3-4 tysięcy złotych.

Ogromne znaczenie mają też oszczędności czasowe. Dzięki kolektorom nie musimy latem palić w piecu, więc unikamy uciążliwej i brudnej pracy, ciągłego pozbywania się popiołu i nieustannego sprzątania. No i samo palenie w piecu, przy 30 stopniowym upale, do przyjemnych nie należy. Jeśli musisz palić w piecu, aby podgrzać wodę, pomyśl, ile czasu na to tracisz. Dzięki kolektorom możesz w ciągu roku odzyskać dla siebie ponad 100 godzin i przeznaczyć je na dużo ważniejsze i przyjemniejsze zajęcia, w tym najlepszym dla siebie i rodziny, letnim półroczu. W tym miejscu koniecznie należy zwrócić uwagę na fakt, że kolektory słoneczne są niezwykle popularne wśród rolników. Dzieje się tak, ponieważ dzięki nim mogą oni zająć się swoim gospodarstwem, które w tym okresie wymaga dużej ilości pracy i zapomnieć o uciążliwym ogrzewaniu wody, której po założeniu kolektorów mają w nadmiarze.

Systemy solarne bezproblemowo instaluje się w już wykończonych i zamieszkiwanych domach, ponieważ przy instalowaniu wykorzystuje się m.in. wolne przewody kominowe. Sam montaż trwa 1-2 dni, a roboty nie powodują w domu bałaganu. Instalować je można nie tylko w domach, ale wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ciepła woda, np. blokach, urzędach, hotelach, restauracjach, basenach.

Koniecznie wybierz dobre rozwiązanie
Przy dobrze dobranej instalacji, kolektory to nie tylko niezwykle opłacalna inwestycja, ale pełen komfort od strony użytkowej. Kolektory to urządzenia długowieczne – czas ich eksploatacji przewidziany jest na dziesięciolecia. Dlatego warto dobrze przemyśleć planowaną inwestycję. Od wybranego sprzętu będzie bowiem zależeć nasza wygoda i wysokość naszych oszczędności przez kolejnych 30 lat. Dobrze jest więc zastanowić się dwa razy i nie kierować się wyłącznie ceną, ale zwrócić uwagę na najważniejsze osiągi kolektorów. Są dwa parametry, które obowiązkowo należy sprawdzić – temperaturę stagnacji oraz sprawność optyczną kolektora. Od pierwszego parametru zależeć będzie nasza wygoda, a od drugiego wysokość naszych oszczędności.

Temperatura stagnacji jest to temperatura, do której maksymalnie może nagrzać się kolektor. Jeśli będzie ona za wysoka, w najlepszym wypadku, nastąpi przegrzanie płynu solarnego i konieczność jego natychmiastowej wymiany. W najgorszym przypadku, uszkodzeniu może ulec kolektor i instalacja. Dla bezpieczeństwa należy wybrać kolektor słoneczny, w którym temperatura stagncji nie przekracza 200 stopni Celsjusza. Jeśli zdecydujemy się na kolektory, które osiągają wyższe temperatury, będziemy zmuszeni do ciągłego kontrolowania systemu, a niejednokrotnie będziemy musieli wejść na dach, żeby przykryć kolektory. Lepiej więc od razu wybrać komfortowe rozwiązanie, czyli kolektor z niższą temperaturą stagnacji. Dzięki temu nie będziemy musieli się przejmować systemem – po prostu – po jego zainstalowaniu będziemy mogli zapomnieć o jego istnieniu, ciesząc się darmowym i bezobsługowym podgrzewaniem wody.

Sprawność optyczna kolektora jest najczęściej podana w procentach i mówi nam po prostu, ile energii słonecznej przetworzy kolektor na ciepłą wodę. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym lepiej. Najlepiej jednak, jeśli sprawność optyczna przekracza 80%. Upraszczając, można powiedzieć, że wysoka sprawność, to szybsze podgrzanie wody, jej wyższa temperatura i w efekcie końcowym, większe oszczędności. Jeśli bowiem kolektor ma tak wysoką sprawność, to będzie on w pochmurne dni działał tak dobrze, jak te ze słabą sprawnością działają tylko w dni słoneczne.

Uwaga! Sprawności najlepszych kolektorów oscylują w granicach 80%. Często jednak zdarza się, że sprzedawcy, świadomie lub nie, podają wartość 95%. Mówią oni jednak wtedy o zupełnie innym parametrze – współczynniku absorpcji, który pokazuje ile energii kolektor jest w stanie odebrać, ale nie pokazuje, ile jej przetworzy. Często zdarza się tak, że współczynnik absorpcji wynosi 95%, a sprawność optyczna ok. 50%. Taki kolektor odbiera dużo energii, ale nie „potrafi” jej wykorzystać. Dlatego najważniejsza jest sprawność optyczna kolektora – to ona powie nam, czy sprzęt jest wydajny, czy nie.

Należy też zwrócić uwagę na powierzchnię absorbera kolektora słonecznego. Kupując tani zestaw otrzymamy po prostu kolektory o mniejszej powierzchni, a co za tym idzie, cena jednostkowa, w przeliczeniu na 1 m2 będzie dużo wyższa. Jeśli do mniejszego kolektora dorzucimy jeszcze jego mniejszą sprawność optyczną, to możemy być pewni, że instalacja ta będzie mało wydajna.

Wybierając instalację warto też sprawdzić jej dodatkowe funkcje. Bardzo przydatny jest tzw. tryb urlopowy, który włączamy, kiedy całą rodziną wyjeżdżamy na wakacje i nie będziemy w tym czasie korzystać z ciepłej wody. Istotne też jest to czy instalacja pozwala na rozpuszczenie śniegu z kolektorów bez wychodzenia zimą z domu i co gorsza, wchodzenia na dach. Dobre systemy pozwalają na to, dzięki możliwości chwilowego skierowania ciepła z kotłowni do kolektorów.

Warto też zapytać o kraj pochodzenia systemu solarnego i okres gwarancji, który przy dobrych kolektorach wynosi nawet 10 lat.

Pamiętaj! Kolektory słoneczne to inwestycja na lata, więc jakość całej instalacji ma tutaj kluczowe znaczenie.

Skorzystaj z dotacji i chroń środowisko
Podgrzewając wodę tradycyjnie, spalamy konwencjonalne źródła energii, przez co do atmosfery przedostają się szkodliwe i trujące związki. Nawet, kiedy ogrzewamy domy prądem, to pamiętajmy, że przy jego produkcji elektrownia spala ogromne ilości węgla. Jeden dom emituje rocznie nawet kilka ton zanieczyszczeń do środowiska. Wiele z nich nie ulatuje gdzieś daleko, do atmosfery, ale pozostaje blisko nas. Wystarczy spojrzeć na dachy i często pokrywające je sadze i popioły, które zawierają mnóstwo szkodliwych i często groźnych dla naszego zdrowia substancji. Nie zdajemy sobie sprawy, że część z nich osiada również na nas, naszych dzieciach, na naszych zwierzętach. Warto nad tym chwilę się zastanowić.

Kolektory słoneczne to czysta energia. Dzięki nim możemy emitować do atmosfery nawet 60% zanieczyszczeń mniej. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił dla osób indywidualnych i wspólnot mieszkaniowych dotację do kolektorów słonecznych. Program zakłada częściowe dopłaty do kredytów bankowych, przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Naprawdę, grzech nie skorzystać z takiej okazji, bowiem takie dofinansowanie wynosi – uwaga – aż 45% kosztów zakupu i montażu słonecznych instalacji solarnej.

Dobry instalator, niezwykle ciekawa propozycja
Niezwykle ciekawą propozycję dotyczącą kolektorów słonecznych ma dla swoich klientów Partner Solartime, firma Solar- System z Sanoka, oferująca najwyższej klasy systemy solarne o niesamowitych osiągach. Firma wyręcza swoich klientów w uciążliwym załatwianiu formalności związanych z uzyskaniem dotacji na kolektory słoneczne, zapewniając im kompleksową obsługę także w tym zakresie. Pośredniczy ona w staraniach o uzyskanie dotacji, a klient nie wychodzi z domu, gdyż wszystkie formalności załatwia za niego przedstawiciel Solartime. Wystarczy zadzwonić umówić się na spotkanie z takim przedstawicielem. Przyjeżdża on do domu klienta i udziela całkowicie bezpłatnych konsultacji w zakresie doboru najlepszej instalacji i sposobu uzyskania dotacji. Warto też nadmienić, że posiadają oni najwyższej jakości, niemieckie kolektory słoneczne, o niesamowicie dobrych parametrach technicznych oraz ogromne doświadczenie w montażu instalacji i ich serwisowaniu. Firma przeprowadza również spotkania informacyjne i szkolenia, podczas których omawiane są wszystkie aspekty związane z kolektorami słonecznymi.

Indywidualnie podejście do każdego klienta.

Zapraszamy do oddziału w Sanoku:
ul. Rymanowska 52
lub zadzwoń 13 46 46 120, 515 155 900
www.solartime.pl

tekst sponsorowany
30-07-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook