REKLAMA
REKLAMA

Konferencja „Nowy rozdział stosunków UE – Ukraina w świetle Umowy Stowarzyszeniowej” (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego wraz z Podkarpacką Fundacją „PANORAMA MOŻLIWOŚCI” była głównym organizatorem Konferencji pt. „Nowy rozdział stosunków UE – Ukraina w świetle Umowy Stowarzyszeniowej”.


Elementem wydarzenia był także program warsztatów British Council – Active Citizens „Podstawy zarządzania zmianą”.

Umowa Stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą, będąca kolejnym krokiem w stronę otwarcia rynków na przepływ towarów, kapitału i przedsiębiorczości jest przykładem nowej generacji umów o stowarzyszeniu negocjowanych przez UE z partnerami. Umów, oferujących obydwu stronom bezprecedensowy poziom integracji.” – przypomina Elżbieta Łukacijewska, Członek Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego EURONEST oraz Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE – Ukraina.

Pierwszego dnia, na Konferencji obecni byli m.in.: Jacek Saryusz-Wolski, polski polityk, pierwszy pełnomocnik Rządu RP ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej, obecnie Poseł do Parlamentu Europejskiego; Paweł Zalewski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego EURONEST, a od 1 kwietnia 2011 r. Koordynator Relacji Międzynarodowych w Radzie Koordynacyjnej przy Ministerstwie Rolnictwa Ukrainy; prof. Bohdan Hud, Dyrektor Instytutu Integracji Europejskiej Uniwersytetu Lwowskiego, orędownik proeuropejskiej polityki Ukrainy oraz Mirosław Rowicki, Redaktor Naczelny „Kuriera Galicyjskiego”. Województwo Podkarpackie, reprezentowali Małgorzata Chomycz – Śmigielska, Wojewoda Podkarpacki oraz Sławomir Miklicz, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. Moderatorem spotkania był korespondent Polskiego Radia Rzeszów – Marek Cynkar.

„Wspieranie procesu przybliżania Ukrainy do Unii Europejskiej powinno w dużej mierze interesować również władze naszego regionu. Województwo podkarpackie, prowadzące w chwili obecnej ożywioną współpracę z regionami Ukrainy na płaszczyznach: gospodarczej, kulturalnej i turystycznej, jest strategicznym partnerem w budowaniu dobrych relacji na linii UE – Ukraina” – przekonywała Pani Poseł.

„Umowa stowarzyszeniowa to nie tylko projekt pozwalający Ukrainie aspirować do włączenia się do europejskiej rodziny, ale przede wszystkim rozwiązanie wielu barier ekonomicznych. To swoiste włączenie tego kraju w swobodę przepływu towarów, usług i kapitału. W polskim kontekście pozwoliłoby to polepszyć relacje z naszym sąsiadem, z którym – jak pokazał przykład Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 – potrafimy budować i współpracować. Jesteśmy w ważnym momencie, w którym na Ukrainie bardzo wiele się rozstrzygnie, bo już wkrótce odbędą się tam wybory. Relacje UE i Ukrainy są na rozstaju dróg” – mówił Jacek Saryusz-Wolski, pełnomocnik Rządu RP ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej. „Mamy Umowę Stowarzyszeniową, która jest wielką nadzieją dla stosunków Ukrainy z UE , Polską oraz Podkarpaciem, bo przecież ten region jest poligonem doświadczalnym omawianych relacji”.

„Ciągłym problemem są przeciągające się negocjacje, które ze względu na niestabilną sytuacje polityczna oraz sprawę procesu Julii Tymoszenko nie pozwalają na osiągnięcie konkretnego porozumienia w wielu kwestiach. Socjologowie ukraińscy uważają, że podczas poprzednich wyrobów parlamentarnych, kandydaci obozu demokratycznego stracili około 10 % głosów w związku z tym, że UE nie nadała Ukrainie wyraźniej perspektywy europejskiej, co pozwoliło przedstawicielom obozu prorosyjskiego prowadzić agitację z hasłem, że „Europa nas nie chce”. Najważniejsze jest to, żeby elity rządzące uświadomiły sobie, co ta umowa znaczy dla Ukrainy. UE daje nam kolejną szansę i nie będzie jej dawać bez końca” – ocenił prof. Bohdan Hud, Dyrektor Instytutu Integracji Europejskiej, Uniwersytet Lwowski.

Konferencja zorganizowana przez Elżbietę Łukacijewską, spotkała się z żywym zainteresowaniem ze strony samorządowców, przedstawicieli instytucji państwowych oraz uczelni wyższych. Niezwykle żywiołowe reakcje wywołały wypowiedzi m. in.: Jacka Saryusza-Wolskiego oraz prof. Bohdana Huda, zakończone prawie godzinną dyskusją.

Drugi dzień Konferencji skierowany został do studentów z Ukrainy i podkarpackich uczelni. 18 przedstawicieli polskich oraz ukraińskich uczelni wyższych wzięło udział w warsztatach z zakresu prowadzenia negocjacji oraz wypracowania rozwiązań problemów międzynarodowych z wykorzystaniem metodologii stosowanej przez British Council w programie Empowering European Citizens.

Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki współpracy z Jerzym Krzanowskim, Konsulem Honorowym Ukrainy w Rzeszowie, British Council w ramach programu „Empowering European Citizens” oraz Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Ewa Mrugała
Asystentka Elżbiety Łukacijewskiej
Poseł do Parlamentu Europejskiego

09-10-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)