REKLAMA
REKLAMA

Konkurs Papieski „Santo Subito” rozstrzygnięty! (ZDJĘCIA)

SANOK. 18 maja br. w dniu urodzin Karola Wojtyły, dziś bł. Jana Pawła II w Zielonej Czytelni MBP przy ul. Lenartowicza, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VII edycji Konkursu Papieskiego „Santo Subito”, którego organizatorami były: Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz Filie biblioteczne na Dąbrówce i w Olchowcach.

Na tą uroczystość licznie przybyli uczestnicy konkursu z sanockich Szkół Podstawowych,Gimnazjalnych, młodzież z II LO, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu wraz z opiekunami oraz dorośli uczestnicy, mieszkańcy naszego miasta.

Swoją obecnością, uczestników i organizatorów zaszczycili goście: Jan Budziaszek, perkusista zespołu Skaldowie z Krakowa, przyjaciele biblioteki: Bolesław Szybist, mecenas kultury i wielu innych wspaniałych dzieł, Zbigniew Osenkowski, sanocki grafik i ekslibrisista, przedstawiciele duchowieństwa z sanockiej Fary: ks. Sławomir Nowak i ks. Grzegorz Socha oraz Powiatowego Centrum Wolontariatu.

Chociaż był to pochmurny i chłodny dzień, atmosferę rozgrzała gorąca herbata, a nade wszystko wspaniały gość z Krakowa, który swoim świadectwem życia poruszył pewnie niejedno zasłuchane serce. Jan Budziaszek jest także pomysłodawcą i twórcą koncertu „Jednego Serca, Jednego Ducha”, który co roku odbywa się wieczorem w dniu Bożego Ciała w Parku Sybiraków w Rzeszowie.

Od wielu lat jest świeckim rekolekcjonistą i autorem książek, m.in.: „Dzienniczek perkusisty”, „Jan Budziaszek zaprasza do różańca”, „Do nieba idzie się”, „Królewska droga Krzyża”, „Sam bym tego nie wymyślił”. Zakochany w Maryi i bł. Janie Pawle II przemierzył  tysiące kilometrów, by dotrzeć do ludzkich serc i uścisnąć ich dłonie. Podróżuje m.in. po Europie, Rosji i Ameryce.

Za swoją działalność 29 czerwca 2006 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. W tegorocznej edycji konkursu papieskiego udział wzięło 413 uczestników. Wpłynęło 23 wiersze, 112 prac plastycznych oraz 278 prawidłowo rozwiązanych krzyżówek papieskich.  Prace konkursowe powstały, dzięki zaangażowaniu 26 nauczycieli, opiekunów i katechetów. Nagrodzeni uczestnicy w konkursie literackim i plastycznym otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy, które wręczył im Perkusista Skaldów oraz Dyrektor MBP Leszek Puchała.

W konkursie literackim i plastycznym zostali także nagrodzeni uczniowie SOSW przy ul. Lipińskiego, wychowankowie Świetlicy „Lepsze Jutro” przy ul. Stróżowskiej i podopieczni WTZ przy ul. Robotniczej. Dużo wrażeń i emocji przyniosło uczestnikom i organizatorom losowanie nagród, któremu przewodniczył Gość z Krakowa. Za prawidłowo rozwiązaną krzyżówkę papieską rozlosowano ponad 30 nagród w kategoriach: dzieci Szkół Podstawowych, Gimnazjum, Szkoły Ponadgimnazjalne i dorośli.

Wszystkim zwycięzcom i laureatom, gratulujemy, a nauczycielom, opiekunom i katechetom oraz rodzicom dziękujemy za życzliwość i współpracę. Podczas uroczystości został odczytany list, który otrzymaliśmy od Sekretarza Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity Lwowa, który w odpowiedzi na zaproszenie do Sanoka na uczczenie kolejnej rocznicy śmierci i pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II napisał: „Niestety, ze względu na liczne obowiązki pasterskie przyjęte na maj, Ekscelencja nie będzie mógł osobiście wziąć udział w tym podniosłym wydarzeniu. Tą drogą przesyła serdeczne pozdrowienia wszystkim organizatorom
i uczestnikom VII Konkursu Papieskiego oraz z serca błogosławi”.

W części artystycznej nie zabrakło modlitwy, uwielbienia Boga i Maryi za dar życia i pontyfikatu bł. Jana Pawła II poprowadzonej przez  Jana Budziaszka. Uczestnicy wysłuchali także koncertu Katarzyny Naleśnik w towarzystwie Tomasza Micka z I LO, natomiast Piotr Wolwowicz, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku zagrał na trąbce słynną „Barkę”, którą wszyscy uczestnicy ze wzruszeniem zaśpiewali bł. Janowi Pawłowi II, Honorowemu Obywatelowi Miasta Sanoka. Nagrodzone prace można oglądać na wystawie zorganizowanej przez Oddział dla Dzieci przy ul. Lenartowicza 2.

Halina Martowicz, MBP w Sanoku

28-05-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)