REKLAMA
REKLAMA

Młode żubry przychodzą na świat

BIESZCZADY. Trwa okres wycieleń u bieszczadzkich żubrów. W stadach pojawiło się już kilkanaście młodych, które pod opieką samic zaczynają swe społeczne życie. Czas przychodzenia młodych żubrów na świat rozciągnięty jest u tego gatunku aż do wczesnej jesieni.

Żubry mają nieco rozregulowany i rozciągnięty w czasie okres godowy, stąd wydłużony jest też sezon wycieleń – wyjaśnia prof. Kajetan Perzanowski, opiekun naukowy bieszczadzkich stad. –  Krowy na czas połogu udają się w ustronne miejsca, zaszywają się na kilka dni w gąszczu, by już po urodzeniu młodego żubrzyka i po dojściu przez niego do jako takiej sprawności, dołączyć do swych pobratymców.

Latem żubry przebywają w mniejszych stadach tworzonych właśnie przez samice i cielęta. Stare byki trzymają się osobno, zaś młodsze tworzą wtedy tzw. „grupy kawalerów”, wiodące  spokojny żywot aż do sierpnia, kiedy nastaje czas rui.

W Bieszczadach żyje prawie 300 żubrów z czego 6 w zagrodzie pokazowej w Mucznem i 5 w zagrodzie aklimatyzacyjnej w Woli Michowej. Zwierzęta te żyją również w innych krajach karpackich. Wolnościowe stada posiadają: Słowacja (9 osobników),  Rumunia (5), Ukraina (41). Kolejne kilkadziesiąt żubrów żyje w zagrodach hodowlanych na Słowacji (15), w Rumunii (68) i na Węgrzech (5).

Tekst: Edward Marszałek
Zdjęcia: Łukasz Lorenc, Nadleśnictwo Lutowiska

04-07-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)