REKLAMA
REKLAMA

Młode żubry przychodzą na świat

BIESZCZADY. Trwa okres wycieleń u bieszczadzkich żubrów. W stadach pojawiło się już kilkanaście młodych, które pod opieką samic zaczynają swe społeczne życie. Czas przychodzenia młodych żubrów na świat rozciągnięty jest u tego gatunku aż do wczesnej jesieni.

Żubry mają nieco rozregulowany i rozciągnięty w czasie okres godowy, stąd wydłużony jest też sezon wycieleń – wyjaśnia prof. Kajetan Perzanowski, opiekun naukowy bieszczadzkich stad. –  Krowy na czas połogu udają się w ustronne miejsca, zaszywają się na kilka dni w gąszczu, by już po urodzeniu młodego żubrzyka i po dojściu przez niego do jako takiej sprawności, dołączyć do swych pobratymców.

Latem żubry przebywają w mniejszych stadach tworzonych właśnie przez samice i cielęta. Stare byki trzymają się osobno, zaś młodsze tworzą wtedy tzw. „grupy kawalerów”, wiodące  spokojny żywot aż do sierpnia, kiedy nastaje czas rui.

W Bieszczadach żyje prawie 300 żubrów z czego 6 w zagrodzie pokazowej w Mucznem i 5 w zagrodzie aklimatyzacyjnej w Woli Michowej. Zwierzęta te żyją również w innych krajach karpackich. Wolnościowe stada posiadają: Słowacja (9 osobników),  Rumunia (5), Ukraina (41). Kolejne kilkadziesiąt żubrów żyje w zagrodach hodowlanych na Słowacji (15), w Rumunii (68) i na Węgrzech (5).

Tekst: Edward Marszałek
Zdjęcia: Łukasz Lorenc, Nadleśnictwo Lutowiska

04-07-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)