REKLAMA
REKLAMA

Nadzieja dla Nowego Łupkowa! (VIDEO)

NOWY ŁUPKÓW. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 31 stycznia przywrócił nadzieję na powrót do normalności. Sąd nakazał Radzie Gminy Komańcza unieważnienie uchwały przekształcającej Szkołę Podstawową w Nowym Łupkowie w Szkołę Filialną z klasami 0-III.

Głośny spór zakończył się w ostatnich dniach sierpnia ubiegłego roku. Wójt i Rada Gminy nie przekazali szkoły powstałemu Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Łupkowa i Okolic. Wybrano wariant stopniowej likwidacji szkoły poprzez obniżanie stopnia organizacyjnego. Oczywiście to rozwiązanie nie zakończyło sporu, a jedynie wyciszyło go medialnie.

Rodzice przeniesionych na siłę uczniów zaskarżyli uchwałę likwidacyjną szkoły najpierw do organu, który ją wydał czyli do Rady Gminy, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Wystąpili z wnioskiem o wstrzymanie realizacji uchwały do chwili zapadnięcia wyroku. Skarga została zlekceważona przez wójta i przewodniczącego Rady Gminy.

Dokonali oni wszelkich wysiłków, żeby jak najbardziej opóźnić jej bieg i uniemożliwić sądowi wstrzymanie realizacji uchwały. Wójt z przewodniczącym rekomendowali Radzie aby nie odpowiadała na skargę rodziców. Pomimo, że Rada podjęła decyzję, iż należy odpowiedzieć, przewodniczący nie pozwolił na zwołanie sesji w tej sprawie.

Skarga zatem trafiła do sądu już po fakcie likwidacji szkoły, gdy wstrzymanie jej stało się niemożliwe. Część rodziców przeniosła swoje dzieci do szkoły w Cisnej, a Stowarzyszenie podjęło działania w celu przejęcia szkoły od 1 września 2012. Ku zaskoczeniu Wójta i radnych z Komańczy, Stowarzyszeniu udało się przedłożyć wszystkie wymagane prawem dokumenty, aby uruchomić szkołę w nowym roku szkolnym. Zatem wymyślono kolejną przeszkodę, którą mają być konsultacje społeczne.

Stowarzyszenie ma wiele zastrzeżeń do ich trybu i zasad, jednak zdecydowało się zrezygnować z protestu, aby nie dać Wójtowi pretekstu do przekroczenia terminu i ponownego wstrzymania przekazania szkoły. Aby zrozumieć pokrętność „polityki oświatowej wójta” należy wiedzieć, że do likwidacji Szkoły Podstawowej w Nowym Łupkowie w 2011 roku nie potrzebowano żadnych konsultacji. Zrezygnowano nawet ze spotkania z rodzicami w szkole.

Rodzice w skardze do sądu zarzucili Gminie nie tylko brak konsultacji, ale także niezgodne z ustawą „o systemie oświaty” zbyt późne powiadomienie o przekształceniu, oraz inne nieprawidłowości. Ważnym argumentem było zarzucenie władzom Gminy Komańcza kierowanie się wyłącznie czynnikiem ekonomicznym i działanie na szkodę dzieci.

Sąd podzielił zarzuty rodziców, że zostały popełnione błędy w procesie likwidacji Szkoły Podstawowej w Nowym Łupkowie, a także nastąpiło złamanie praw dziecka w zakresie dostępu do edukacji. Po udanym przeprowadzeniu zmian przez wójta, droga dzieci do szkoły wydłużyła się nawet do 25 km. Uczniowie zaczynający lekcje o godzinie 8.15 z miejscowości Mików, Smolnik, Maniów czy Wola Michowa muszą wychodzić z domów już ok. godz. 6. 45. Wracają zaś często ok. godz. 16.00. Aby sprostać dowożeniu, wielokrotnie dzieci były przewożone w przepełnionych ponad stan autobusach (np. przez cały wrzesień 13 dzieci w 10-cioosobowym busie).

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Łupkowa i Okolic

Zobacz archiwalny materiał na temat likwidacji szkoły w Nowym Łupkowie

03-02-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)