REKLAMA

O azbeście w Sanoku

SANOK. W Urzędzie Miasta Sanoka 24 października odbyło się seminarium podkarpackiej edycji ogólnopolskiej kampanii na rzecz usuwania azbestu. Wzięli w nim udział samorządowcy z powiatów sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego, kierownicy przedsiębiorstw i spółdzielni.

Seminarium zostało zorganizowane przez Urząd Miasta Sanoka, Federację Zielonych Gaja przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Ekoskop” z Rzeszowa i Związkiem Komunalnym „Wisłok”. Prelegentami byli doskonali fachowcy, m.in. Stanisław Szałucha – ekspert z ramienia Ministerstwa Gospodarki, prawnik Piotr SobeykoBejnarowicz, Jan Węgrzyniak z WFOŚiGW w Rzeszowie, Elżbieta Wojdyła – Wójtowicz z WIOŚ w Rzeszowie.

Problem azbestu jest ważny, bo w ostatnich dziesięciu latach udało się usunąć zaledwie 10% polskiego azbestu. W tym tempie trzeba nam 100 lat, by rakotwórczy azbest stał się historią.

Eksperci poruszyli wiele ważnych kwestii, m.in. jak znaleźć w Polsce co najmniej 15 mld złotych, by zdjąć z dachów, wywieźć i profesjonalnie zutylizować 14 milionów ton wyrobów zawierających azbest, jak rozwiązać problem ponad 120 000 ton (inne dane mówią 600 000 ton) azbestu na Podkarpaciu, na jaką pomoc finansową mogą liczyć samorządy i właściciele prywatnych posesji, czym grozi „azbestowy dach”, jaka odpowiedzialność prawna spoczywa na właścicielach posesji z azbestem.

Sanok jako jedno z pierwszych miast na Podkarpaciu zaczął usuwać wyroby azbestowe z terenu miasta. Robi to od 9 lat. Corocznie ze specjalnie wygospodarowanych w budżecie środków udaje się wywieźć i zutylizować ok. 10 ton materiałów zawierających ten niebezpieczny minerał. Szacuje się, że od początku akcji miasto uprzątnęło ok. 1/3 zinwentaryzowanych zasobów azbestowych, czyli ok. 110 ton, głównie w postaci poszyć dachowych. Jeden dach liczy średnio 150 m kw., wywóz takiej ilości materiału to koszt ok. 400 zł.

Sanoczanie posiadający wyroby azbestowe do wywiezienia, mogą kierować zgłoszenia do Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Sanoka. Zabierany jest tylko zdjęty, zafoliowany i przygotowany do wywozu materiał. Akcja wywozu jest organizowana raz w roku, w październiku.


Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

25-10-2012
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.