REKLAMA
REKLAMA

Policjanci zatrzymali oszusta, oferującego pracę za granicą

Policjanci ustalili oszusta, który na ogólnopolskich portalach ogłoszeniowych oferował pośrednictwo przy podjęciu pracy za granicą. 20-latek z Rzeszowa usłyszał już zarzut wyłudzenia, przyznał się do zarzucanego mu czynu.

W połowie stycznia policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie ustalili, że na Podkarpaciu działa oszust, oferujący rzekome pośrednictwo przy podjęciu pracy za granicą. Ogłoszenia z ofertą wyjazdu do pracy ogrodniczej w Holandii były bardzo atrakcyjne. Poszukiwane były osoby w wieku do 45 lat, którym oferowano wysoką stawkę godzinową płatną w euro i 8-godzinny dzień pracy.

Warunkiem podjęcia pracy była wpłata kwoty kilkuset złotych na podany rachunek bankowy. Autor ogłoszenia udostępniał jedynie swój adres e-mailowy i numer internetowego komunikatora, nie podawał swojego adresu ani nazwiska, nie kontaktował się też telefonicznie.

Policjanci ustalili jednak personalia oszusta, którym okazał się 20-latek z Rzeszowa. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna zaczął zamieszczać ogłoszenia w różnych ogólnopolskich portalach internetowych na przełomie listopada i grudnia 2011 roku. W sumie 20-latek oszukał w ten sposób co najmniej kilkanaście osób z całej Polski.

22 lutego mężczyzna usłyszał zarzuty wyłudzenia. Przyznał się do zarzucanych czynów. Łączna kwota wyłudzonych przez niego pieniędzy to około 2,5 tys. zł. Dokładna liczba oszukanych osób wciąż jest ustalana. 20-latkowi grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Policjanci apelują!
Uważnie czytajmy ogłoszenia o pracę. Omijajmy te, które wydają się podejrzane. Przed wyjazdem zróbmy wszystko by zdobyć jak najwięcej informacji o wybranej firmie – sprawdźmy w rejestrze, czy pośrednik zarejestrował działalność gospodarczą (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia). Dowiedzmy się, czy ma zawartą umowę z zagranicznym pracodawcą. Postarajmy się o kontakt z osobami, które już wcześniej korzystały z usług tej firmy. Skorzystajmy z forum lub skontaktujmy się telefonicznie. Dowiedzmy się, czy w ich przypadku wszystko przebiegło pomyślnie. Pamiętajmy – za pośrednictwo pracy nie można domagać się opłat!

Na stronie Komendy Głównej Policji znajdziesz informacje o tym, na co należy zwracać uwagę wybierając pośrednika pracy za granicą.

06-03-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)