REKLAMA
REKLAMA

POWIAT SANOCKI: Blisko 100 pożarów w 17 dni

POWIAT SANOCKI. Od 8 do 25 marca na terenie powiatu sanockiego zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej podjęły 97 interwencji w związku z wypalaniem traw. Blisko połowa z tych zdarzeń miała miejsce od ostatniego piątku do niedzieli (23-25 bm.).

W województwie podkarpackim podczas ostatniego weekendu (piątek – niedziela) odnotowano 698 zdarzeń związanych z pożarami traw. Spłonęło ponad 1000 ha traw na polach, łąkach i nieużytkach.

Według statystyk za około 94% przyczyn powstawania pożarów odpowiedzialny jest człowiek!

Do największego pożaru łąk, w powiecie sanockim doszło w niedzielę (25 bm.). W Strachocinie płonęły łąki na obszarze około 8 hektarów! W akcję gaszenia zostało zaangażowanych 25 strażaków. Według szacunków koszt tego pożaru to około 900 zł.

Każda podobna interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

WYPALANIE TRAW JEST NIEDOZWOLONE!
Art. 131: Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:
– kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.
Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. KK
– kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10

Można stracić dotację
Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na tych, którzy pobierają dopłaty bezpośrednie, mogą nałożyć dotkliwe kary finansowe w postaci zmniejszenia od 3 do 20%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

M.P.
foto: BOSG

26-03-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)