REKLAMA
REKLAMA

REGION : Krosno otrzymało ponad 107 mln zł na rozbudowę obwodnicy

KROSNO. Ponad 107 mln zł otrzymało Krosno na przebudowę i rozbudowę obwodnicy. 27 grudnia 2012 r. pomiędzy miastem Krosno a Centrum Unijnych Projektów Transportowych została zawarta umowa o dofinansowanie projektu.

Podczas konferencji prasowej Prezydent Piotr Przytocki dziękował Pani Europoseł Elżbiecie Łukacijewskiej i Posłowi Zbigniewowi Rynasiewiczowi za pomoc w uzyskaniu dofinansowania

Dzięki zawartej umowie o dofinansowanie miasto otrzyma refundację wydatków, które zostały poniesione na roboty budowlane zrealizowane w latach 2008 – 2010 oraz na dokumentację techniczną. Przypomnijmy, że w tym właśnie okresie miasto z własnych środków sfinansowało rozbudowę obwodnicy od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Zręcińską i ul. Pużaka do skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Czajkowskiego i ul. Składową. Na odcinku tym o długości 1700 m została dobudowana druga jezdnia, dojazdowe drogi zbiorcze i ekrany akustyczne. Ponadto miasta uzyska zaliczki dofinansowania do kosztów które będą ponoszone w latach 2013 – 2015 na dalszą rozbudowę obwodnicy miasta. Przetarg na roboty budowlane miasto planuje ogłosić do końca I kwartału 2013 r.

Dokładny zakres planowanych robót budowlanych obejmuje właściwie cały odcinek drogi krajowej przebiegający w granicach miasta Krosna. Poza miejscami gdzie stan nawierzchni jest dobry nowa nakładka zostanie położona na al. Jana Pawła II, ul. Podkarpackiej i ul. Bieszczadzkiej. Przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Podkarpackiej z ul. Tysiąclecia gdzie po poszerzeniu jezdni ul. Podkarpackiej wyznaczony zostanie odrębny pas do skrętu w lewo. W tym miejscu oraz na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II, ul. Bema i ul. Rzeszowskiej powstanie sygnalizacja świetlna.

Największą częścią projektu będzie jednak rozbudowa skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Witosa. Początek tej części projektu to jednocześnie koniec dwupasmowej jezdni, która powstała w roku 2010 zaraz za skrzyżowaniem obwodnicy z ul. Czajkowskiego. Powstałe wtedy tymczasowe zwężenie drogi z dwóch do jednej jezdni zostanie rozbudowane. Powstaną dwie jezdnie aż do mostu na rzece Lubatówce. Aby ułatwić komunikację z osiedla Guzikówka do centrum miasta wybudowane zostaną dwa wiadukty, pod którymi przeprowadzona zostanie ul. Witosa, która połączy się z ul. Jagiellońską. Przy wiaduktach powstaną zjazdy tak aby użytkownicy drogi mogli bezkolizyjnie zjechać i wyjechać na skrzyżowanie oraz chodniki i ścieżki rowerowe.

Roboty budowlane powinny się zakończyć do 30.06.2015 r.

Całkowite dofinansowanie przyznane miastu, łącznie na refundację poniesionych wydatków, jak i pokrycie planowanych kosztów wynosi 107 636 466,16 zł. Środki te pochodzą z ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie jeszcze w listopadzie 2008 r., z uwagi jednak na brak wystarczającej ilości środków projekt miasta pozostawał na liście rezerwowej aż do stycznia 2012 r. Wtedy po uruchomieniu dodatkowych środków na szczeblu krajowym podjęto działania zmierzające do aktualizacji dokumentacji aplikacyjnej a następnie przygotowania dokumentów do umowy o dofinansowanie. Równolegle rozpisano przetarg nieograniczony na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu, który będzie nadzorował realizację inwestycji. W Urzędzie Miasta powołano także specjalny zespół, którego zadaniem będzie współpraca z wykonawcami robót, inżynierem kontraktu oraz rozliczenie finansowe całej inwestycji.

Informacja o postępach w realizacji projektu będzie publikowana na stronach internetowych miasta oraz w lokalnych mediach. Tam także będzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące zakresu projektu.

ŹRÓDŁO : UM KROSNA

29-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)