REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Miasto zabezpiecza osuwiska

SANOK. Władze miasta Sanoka prowadzą działania zmierzające do zabezpieczenia dwóch osuwisk, które powstały w wyniku zeszłorocznych deszczy.

Centrum Sanoka wraz ze starówką osadzone jest na wzniesieniu. Zeszłoroczne ulewne deszcze rozmiękczyły nasypy ziemne, efektem czego było powstanie dwóch osuwisk: na skarpie graniczącej z rynkiem koło restauracji „Pod Zegarem” oraz na zboczu Góry Parkowej w pobliżu Parku Miejskiego. Miasto prowadzi działania mające na celu zabezpieczenie osuwisk przed dalszym rozprzestrzenianiem się. Osuwisko przy rynku zostało doraźnie ochronione folią przed dostawaniem się tam wód opadowych, które mogłyby pogłębić proces usuwania ziemi. Miasto zleciło również opracowanie dokumentacji geologiczno – inżynierskiej, która posłuży do stworzenia projektu budowlanego zabezpieczenia skarpy.

Bardziej zaawansowane są działania dotyczące Góry Parkowej. Powstała już dokumentacja geologiczno – inżynierska, a obecnie tworzony jest projekt budowlany docelowego zabezpieczenia skarpy. Jeszcze w tym roku rozpocznie się I etap prac, mających zapobiec dalszemu pogłębianiu się osuwiska. W ich ramach Miasto zleci wyprofilowanie skarpy, a także zdjęcie części osuniętej ziemi, celem zmniejszenia ciężaru nacisku. Wykonane zostaną również wiercenia odwadniające wnętrze skarpy. Docelowo w zbocze zostaną wbite specjalne kotwy zabezpieczające i postawiony zostanie dodatkowy mur oporowy.

Koszt całości prac zabezpieczających oszacowano wstępnie na 1,5 mln zł. Miasto stara się o dofinansowanie na ten cel w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Z tego samego źródła samorząd otrzymał już dofinansowanie w wysokości 40 tys. zł na dokumentację i wnioskuje o 48 tys. zł na ten sam cel.

źródło: Urząd Miasta w Sanoku

16-07-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)