REKLAMA
REKLAMA

Sezon egzotycznych wyjazdów rozpoczęty – Turysto przygotuj się do podróży!

WAKACJE. Turysto pamiętaj o tym, aby wyjeżdżając na wymarzone wakacje do egzotycznych zakątków świata, zapoznać się z przepisami celnymi dotyczącymi ochrony gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem, zwanych Konwencją Waszyngtońską lub CITES.

Działalność człowieka związana z nielegalnym handlem gatunkami dzikich zwierząt i roślin stanowi ogromne zagrożenie dla występowania w warunkach naturalnych wielu gatunków fauny  flory. Kupując na targach, w sklepach pamiątki wykonane z egzotycznych zwierząt  lub roślin takie jak np. torebki ze skór węży, krokodyli, wyroby z kości słoniowej, części rafy koralowej, muszle, lekarstwa zawierające sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna) itp. zwiększasz popyt na tego rodzaju pamiątki i tym samym przyczyniasz się do zmniejszenia liczebności zagrożonych wyginięciem okazów roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Czasem możesz nawet nie wiedzieć, że to co kupujesz zawiera części lub składniki pochodzące z rzadkich okazów flory i fauny.

Dlatego kupując w sklepach czy na straganach pamiątki, które mogą być wykonane ze zwierząt lub roślin wykonanych z okazów CITES, należy dokładnie przeczytać etykiety, zadawać pytania, żądać stosownych zaświadczeń. Jeśli tego nie zrobisz to, w przypadku wykrycia przez Służbę Celną w Twoim bagażu takich pamiątek, możesz ponieść surowe konsekwencje.
Jeżeli przewozisz bez zezwolenia okazy chronionych gatunków lub przedmioty z nich wykonane, łamiesz prawo i narażasz się na konsekwencje karne. Zgodnie z przepisami, proceder ten jest traktowany jako przestępstwo, za które grozi nie tylko konfiskata okazu ale przede wszystkim kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Obrót handlowy zagrożonymi wyginięciem gatunkami podlega ograniczeniom, przywóz i wywóz za granicę okazów podlegających ochronie wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. Dotyczy to zarówno żywych okazów jak i wyrobów z nich wykonanych. Wykaz gatunków, których handel uzależniony jest od posiadania specjalnych dokumentów określony został w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 101/2012.

Kupując wakacyjne pamiątki z podróży upewnij się, że nie łamiesz prawa.

Małgorzata Czesak
Młodszy Ekspert Służby Celnej
Izba Celna w Przemyślu

04-07-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)