REKLAMA
REKLAMA

Siódma rocznica śmierci papieża w Zagórzu

ZAGÓRZ. Zapewne wszyscy pamiętamy datę 2 kwietnia 2005 roku. Tego dnia w 9666 dniu pontyfikatu zmarł nasz ukochany, szanowany przez wszystkich Ojciec Święty Jan Paweł II. Jak wówczas ogłosił arcybiskup Leonardo Sandri: „Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca”.

Godzina 21:37 była tragiczna dla wszystkich Polaków oraz ludzi wierzących na całym świecie. Wierni zgromadzeni na placu Świętego Piotra w Watykanie pożegnali papieża oklaskami.

W dniu dzisiejszym, czyli 2 kwietnia odbędą się uroczystości upamiętniające siódmą rocznicę śmierci Papieża. O godz. 18:30 w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórzu rozpocznie się przedstawienie Misterium Męki Pańskiej. O 20:00 przy budynku dworca PKP odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku. Miejsce to jest pierwszym punktem Gminnego Szlaku Papieskiego. Uroczystości zakończą się mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starym Zagórzu o godz. 21.

Przypomnijmy, że blisko 34 lata temu, 16 października 1978 r., kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch

Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkałe kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież.

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia 2005 r. Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego, czyli symboli nieśmiertelności, ustawiono na placu św. Piotra. Mszy świętej koncelebrowanej przez kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów, biskupów i patriarchów przewodniczył dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger (który 11 dni później został wybrany na kolejnego papieża). We mszy na placu Św. Piotra ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele różnych religii światowych.

Sabina Fal

02-04-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)