Szkolenia dla położnych „Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego”
SANOK. W minionym tygodniu (17 bm.) w SPZOZ w Sanoku odbyła się – pierwsza na naszym terenie – konferencja naukowo-szkoleniowa dla położnych na temat niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego.
Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentek oraz chcąc sprostać nowym standardom opieki okołoporodowej narodził się pomysł rozszerzenia oferty sanockiego szpitala o inne sposoby – oprócz stosowania podtlenku azotu i elektrostymulacji TENS – niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego oraz opcjonalnego przyjmowania porodów w pozycjach wertykalnych. Pomysł Agaty Dobosz, Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Sanoku, uzyskał aprobatę OIPiP w Krośnie, która sfinansowała całe przedsięwzięcie.
Podczas konferencji położne z sześciu szpitali miały możliwość wymiany doświadczeń, a przede wszystkim uzyskania nowej wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu odbierania porodów w innych, niż klasyczna pozycjach. Na poparcie wykładu mgr Magdalena Witkiewicz zaprezentowała filmy z porodów w pozycjach wertykalnych, które z powodzeniem prowadzi w swoim szpitalu.
Program konferencji oprócz tematu zasadniczego obejmował przedstawienie przez Konsultanta Medycznego Polskiego Banku Komórek Macierzystych Panią Agnieszkę Zarzeka zalet pobierania i przechowywania krwi pępowinowej – „Teraz dla przyszłości”. Stosowanie krwi pępowinowej stanowi alternatywę wobec przeszczepień szpiku i krwi obwodowej oraz przyszłą metodę walki z chorobami nowotworowymi i nienowotworowymi, np. oparzeniami.
SP ZOZ Sanok
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: poród, Szpital w Sanoku, zdrowie
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz