REKLAMA
REKLAMA

Trepczańskie Betlejem zaprasza

TREPCZA / PODKARPACIE. Pomimo mrozów i padającego obficie  w ubiegłym tygodniu śniegu przystąpiono kolejny raz do budowy „Trepczańskiego Betlejem”.  Od kilku lat  starsi mieszkańcy przygotowują w adwencie świąteczny prezent dla dzieci.

 

Szopa przykryta gałązkami z igliwia, z wieloma rekwizytami gospodarskiej zagrody, otoczona drewnianym płotem ujmuje przechodzących swoją prostotą i pięknem. Wiklinowa brama wejściowa, studnia z żurawiem i nawet pies przy budzie krytej słomą czekają niecierpliwie na najważniejszego Gościa. Uroczyste otwarcie „Szopki pod gwiazdami” nastąpi w noc Bożego Narodzenia, gdy po Pasterce odprawionej w pobliskim kościele figurka Dzieciątka Jezus zostanie złożona w przygotowanym żłobie.

Na czas świąteczny miejsce to staje się osobliwym „sanktuarium” modlitwy za rodziny – zwłaszcza te przeżywające różne trudności i kryzysy. Uczestnicy wieczornych Mszy św. tutaj gromadzą się na wspólna modlitwę i krótkie kolędowanie. Po Pasterce – jeśli będzie odpowiednia pogoda – miejscowy organista Marek Dziok zaprasza zwłaszcza młodych na mini-koncert kolęd przy „Szopce po gwiazdami” w jego własnej rockowej aranżacji.

Pierwszymi zwiastunami bożonarodzeniowej radości będą myśliwi, którzy po tradycyjnym wigilijnym polowaniu 24 grudnia tutaj zatrzymują się na krótką modlitwę, łamanie opłatkiem i niecodzienny koncert kolęd na myśliwskim rogu. W niedzielę Świętej Rodziny  30 grudnia Trepczańskie Betlejem odwiedzają dzieci wraz ze swoimi domowymi przyjaciółmi. Robi się wtedy tłoczno i hałaśliwie, ale nic nie zastąpi dziecięcej radości, wzbogaconej dodatkowo  o darmowe przejażdżki po placu na saniach czy wozie, ciągniętym przez zaprzęg pięknych arabów czy hucułów.

źródło: materiał nadesłany

19-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)