REKLAMA
REKLAMA

Uruchomiono pracownię badań urodynamicznych. Przychodnia przy ul. Lipińskiego bliższa osobom niepełnosprawnym

SANOK. W styczniu 2012 r. uruchomiona została „Pracownia badań urodynamicznych”. Jest to nowa pracownia diagnostyczna w sanockim szpitalu. Jej powstanie było możliwe dzięki przeprowadzeniu gruntownych prac remontowych

(rozbudowa pomieszczeń Poradni Urologicznej) i zakupowi nowego sprzętu medycznego (aparat „Solar Blue” holenderskiej firmy MMS).

Zaburzenia oddawania moczu (mikcji) są częstymi dolegliwościami zdrowotnymi, szczególnie u osób w starszym wieku. Badania naukowe wykazują, że nietrzymanie moczu dotyka około 38% kobiet i 19% mężczyzn po 60 roku życia. Często występują inne nieprawidłowości, np. częstomocz dzienny lub nocny z parciami naglącymi czy zaleganie lub zatrzymanie moczu. Zaburzenia tego rodzaju niosą ze sobą poważne konsekwencje medyczne, psychologiczne i ekonomiczne. Bardzo krępują pacjentów i znacznie obniżają komfort ich życia, często łącząc się ze stanami lękowymi i depresją. Chorzy wymagają dodatkowych zabiegów higienicznych i opieki osób trzecich. Opisane wyżej problemy z oddawaniem moczu – po odpowiednim rozpoznaniu – mogą być skutecznie leczone przez lekarzy urologów i ginekologów.

Badanie urodynamiczne ocenia czynność dolnych dróg moczowych i służy do precyzyjnej diagnostyki zaburzeń oddawania moczu. Pozwala na określenie przyczyny dolegliwości pacjenta. Dzięki nowoczesnej diagnostyce urodynamicznej możliwe jest diagnozowanie szerokiego spectrum schorzeń dotykających układ moczowo-płciowy, rdzeń kręgowy i obwodowy układ nerwowy. W skład badania urodynamicznego wchodzi: pomiar przepływu cewkowego, ocena zalegania moczu po mikcji, cystometria, cystometria mikcyjna, elektromiografia zwieracza zewnętrznego cewki moczowej, ocena LPP (ciśnienie wycieku) i profilometria cewkowa (wariantowo).

Z badań urodynamicznych skorzystają osoby hospitalizowane w sanockim Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej z Pododdziałem Urologii, Oddziale Neurologii i Oddziale Ginekologii.


Montaż windy w Przychodni Specjalistycznej przy ul. Lipińskiego 10

W pierwszym półroczu 2012 r. Starostwo Powiatowe w Sanoku wspólnie z SPZOZ w Sanoku – w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami II – obszar B” PFRON – będzie realizowało zadanie inwestycyjne „Zakup i montaż dźwigu platformowego celem dostosowania Przychodni Specjalistycznej w Sanoku przy ul. Lipińskiego do potrzeb osób niepełnosprawnych”.

Dzięki programowi zainstalowana zostanie winda dla pacjentów korzystających z licznych poradni znajdujących się na I piętrze Przychodni Specjalistycznej (Poradnia Okulistyczna, Poradnia Laryngologiczna, Poradnia Dermatologiczna, „Szkoła Rodzenia”, „Optyk”, PZP).

Środki finansowe na montaż windy zapewnił Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Starostwo Powiatowe w Sanoku.

SP ZOZ Sanok

17-01-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)